Uyku Düzeni

Merhaba!

Zibidikuş bugün itibarıyla tam olarak 4 ay 5 günlük. Yalnızca anne sütü ile besleniyor. Beslenme ile ilgili malesef henüz bir düzen oturtamadım. Acıktığını düşündüğüm anda veriyorum fakat bu durum uyku düzenini de etkliliyor diyebilirim.

Bebekler ilk üç ay ne beslenme ne de uyku konusunda pek bir düzen oturtamazlarmış, çünkü hamileliğin 4. trimestır diye geçen ilk 3 ay aslında bebeğin kaba tabirle tam bir ‘insan’ olmaya başlamadan önceki son evresiymiş. şimdi yanlış anlaşılmasın bu ben bayağı bir kaba tabirle söyledim 🙂

Zibidikuş‘un uyku rutinini meme, müzik, uyku arkadaşı, uyku tulumu ve beyaz sesler oluşturuyor. Bunların kullanımı gece ve gündüz uykularında farklılık gösteriyor. Hemen hemen her uyku öncesi biraz emziriyorum. Gündüz uykularını kendi odasında yapmasını istediğimden uykusu çok gelmeden önce odaya geçiyorum. Çünkü farklı bir odada oynarken, kendi odasına geçtiğimizde dikkati çok dağılıyor ve emzirmek istediğimde farklı şeylerle ilgilendiğinden ne emebiliyor ne de uyuyabiliyor. Önceden odasına geçerek, oyuncaklarına ve etrafa bakmasına izin verip ortama alışmasını sağlıyorum. Daha sonra emzirip yatağına yatırıyorum. Gündüz uykularında dönencesinde bulunan klasik ninni müziklerini dinliyor, uyku arkadaşına sarılıyor ve mutlaka ışıkta uyuyor. Asla kucakta sallamıyorum ve memede uyumasına izin vermiyorum. Kendi kendine uyumayı bu şekilde öğrendi diyebilirim.

Gece uykularında ise, her akşam aynı saatte banyo yapıyor. Banyosunu yaptırmadan önce odanın ışığını çok ama çok az aydınlatacak şekilde loş ayarlıyorum. Daha soyunurken klasik müzik açıyorum. Hemen yıkayıp çıkartmıyorum. Bir 10 dk kadar su ile oynamasına izin veriyorum. Bu onu hem dinlendiriyor hem yoruyor. Banyo sonrası yine ışıkları açmadan pijamalarını ve en son da torba şeklinde olan uyku tulumunu giydirip emziriyorum. Günün sadece bu evresinde memede uyumasına izin veriyorum. Çünkü çok yorgun ve dingin olduğundan uyku öncesi yeterince emdiğinden emin olmak istiyorum. Uyuduktan sonra yatağına koyuyor ve baş ucundaki kuzunun içerisinden dalga sesleri açıyorum. Bu şekilde gece yarısına kadar uyuyor. Sonra hiç uyandırmadan uyku arasında emzirip tekrar yatırıyorum. Bir sonraki emzirme ise yaklaşık 3-4 saat sonra oluyor. Böyle böyle hiç uyanmadan sabahı ediyor.

Bebeğinizin uykusunun ne zaman geleceğini bir süre sonra anlamaya başlıyorsunuz. Bizde önemli olan bu saati geçirmemek, yoksa yatakta kendi kendine uyuması pek mümkün olmuyor ve kucak istiyor. Eğer yattığı yerde çok mızmızlanırsa kucağıma almadan sırtına pış pış yaparak uykuya geçmesini sağlıyorum.

Evet, şimdilik uyku ile ilgili yazacaklarım bu kadar. Bir değişiklik olursa elbet güncellerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir