Zibidikuş 3 Aylık

Merhaba!

Zibidikuş doğduğu günden itibaren fazlasıyla sakin bir bebekti. İlk iki ay huyunda ya da gelişiminde gözle görülür pek bir değişiklik olmadığından her hangi bir yazı paylaşmayacağım. Sakinliğini hep korudu. Her ay yapılan aşıları haricinde biz Zibidikuş‘un ağladığını neredeyse hiç duymadık. Rahatsızlığının en fazla olduğu anlarda bile yalnızca ıkınıp sıkılıp mızıldanıyor. Bu sebeple 3. aya giriş bizim için hareketli oldu diyebiliriz.

3. ayın ilk gününden itibaren uyku düzeninde şaşmalar başladı. Hoş zaten tam bir düzen aman aman kuramamıştık, fakat kurduğumuz kadarı bile bozuldu diyebilirim. O sakin bebek uykusu geldiğinde huysuzlanmaya başladı. Özellikle uyku saatini çok az bile geçirsem hemen mızıldanmaya başlıyor. Düzen tam olarak oturmadığından, ne zaman uykusu geliyor, ne zaman geçiyor anlamak biraz güç  .

Her akşam yaşanılan uyku rutininden hiç vazgeçmedik. Evde misafir de olsa, dışarıda gezmede de olsak evimizde döndük ve 19:00’da banyosunu yaptırdık. Banyo sonrası meme ve uyku ile bir düzen oluşturduk ve bu düzeni ilk banyosundan itibaren devam ettiriyoruz. Zibidikuş bu duruma öyle alıştı ki, eğer ki banyo saati 30 dk gecikse hemen huysuz bir cadıya dönüşüyor 🙂 o çizgiyi aştığımızda sürekli kucakta olmak ve ayakta dolaşmak istiyor. Oturabilene aşk olsun 🙂 Yanlış anlaşılmasın, ağlama zırlama yine yok fakat dominant bir tavırla ‘oturmak yasak beni dolaştıracaksınız, öyle mık mık girmeyin dibime, keyfim yok aman!” moduna giriyor. Sakinleştirmenin tek yolu da hafif sıcak su dolu küvetine sokmak. Suya değdiği anda bir gülücükler bir hareketler ki evlere şenlik.

Doktorumuz bu ay bebeklerin kucak alışkanlığı kazandığını söyledi. Her ağladığında hemen kucağa almak pek iyi bir fikir değil anlayacağınız. Özellikle uyuturken, uykusu geldiğini anladığım anda yatağına koyuyorum ve mız mız bir şekilde kucak istese de almıyorum ki bunun faydasını nasıl gördüğümü 4. ay yazısında paylaşacağım 🙂 Bebekler uykuya bir emzik ile, ya da kucakta sallanarak dalarlarsa, uykuları hafiflediği anda devam ettirebilmek için aynı şeyleri istiyorlar. Bu da uykularının bölünmesine sebep oluyor. Bu ay doktorumuzun önerisi ile bir uyku arkadaşı edindik. Yumuşak bir tavşancık. Bebekler bu ayda alışkanlık edinmeye başlarmış. Uyku arkadaşını gördüğünde uyku saati geldiğini anlarmış. Tabii ki bunun için oyuncağı yalnızca uyku zamanı verip uyandığında elinden almanız gerekiyor. Biz uyku arkadaşımızı buradan satın aldık.

Doktorumuzun da dediği gibi Zibidikuş bu ay gece ağlayarak uyanmalara başladı. Bunun sebebi ise anne karnında olmadığını yeni yeni farkediyor olmasıymış. Ağlayarak uyandığında kucağa almadan ellerimizle çıplak ayaklarını ovalayıp, göğsünü okşayıp ten teması kurarak sakinleştirmeliymişiz.

3 ayın özet olarak aslında normal bir bebek oldu diyebiliriz 🙂 Yok yok şikayet etmiyorum, buna da çok şükür!

Buraya kadar okuduysanız çok teşekkürler, 4. ay yazımızda görüşürüz.. 🙂

Zibidikuş 3 Aylık” üzerine 9 yorum

 1. Rabia dedi ki:

  Merhaba dilara hanım bu ayda kucak alışkanlığı kazanıyor demişsiniz 3. Aya girdiğinde mi kazanmaya baslıyor yoksa 3. Aydan sonra mı kazanmaya baslıyor benim bebeğim 2 ay 4 günlük.

 2. mervesenerbayrak dedi ki:

  Merhaba Dilara Hanım. 😊 Ben instagram üzerinden sizi takip ediyordum lakin bloğa bakmak bugüne nasipmiş.

  Benim de bir kızım var. Adı Elif Sare ve bebeğim 33 haftalık dünyaya geldi. Şu anda 45 günlük. Normal şartlarda daha anne karnında olması gerekiyordu. Benim bebeğim de sakin bir bebek. Ağladığını sizin de Zibidikuş için dediginiz gibi neredeyse hiç duymuyoruz. Sadece doktor kontrollerinde o da aşı ve göz kontrollerinde… Bebekler 3 aydan sonra alışkanlık kazanıyor diye okuduğumu hatırlıyorum. Ki sizde doktorunuzun öyle söylediğini yazmışsınız. Umarım kucaksız durmayan bir bebek olmaz kızım. Soracak bir sorum yok şimdilik. Sadece yazmak istedim. Bebeğim uyurken sadece yazmak istedim. İyi günler. 😊

  • admin dedi ki:

   Çok ama çok teşekkür ederim yorumunuz için 🙂 evet doktorumuz 3 aydan sonrası için söyledi. zira 3 ay öncesi zaten 4.trimester olarak geçiyor. En güzeli anne koynunda olması. Ne kadar olursa o kadar iyi. Dah sonra kontrollü olabilirsiniz 🙂

 3. hayriye dedi ki:

  Kizim 3 aylik oldu ve iki gundur geceleri saatte bir uyanuyor vevben de emziriyorum cok da emmiyor cok sık uyandigibicin nasil bir yol izleyecegimi bilemedim

  • admin dedi ki:

   Merhaba, kızınız daha düzen oturtması için çok küçük 🙂 henüz ilk 3 ayı atlatamamışsınız. O süreçte herşey normaldir diye biliyorum. Zamanla düzeniniz oturacaktır. Henüz size çok ihtiyacı var, evet anne için çok yorucu ama emmek istiyorsa emzirin bence 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir