Banyo Vakti

0Eskiden bebekleri doğduğu gibi yıkarlarmış, hoş hala yıkayanlar var fakat en azından 12 saat yıkanmasının doğru olmadığı biliniyor. Bebekler doğduğunda vücutlarında bulunan koruyucu tabaka bu süre içerisinde emilerek bebeği hastalıklara karşı koruyor.

Bizim doktorumuz Zibidikuş‘un göbeği düşene kadar yıkamamamızı gerekirse ılık su ile ıslatılmış pamukla silebileceğimizi söyledi. 13. gün göbeği düşene kadar hiç ellemedik. Silmedik bile. Yalnızca yüzünü ara sıra temizledik, onun dışında ilk banyosuna kadar bekledik. Göbek düştüğünün akşamından itibaren her gün saat 19:00’da banyosunu yaptıracak şekilde bir rutin oluşturduk. Küveti normalden biraz büyük. Çok ama çok memnunuz. OK baby markasına ait ve Joker Baby’den aldık. Şuradan bakabilirsiniz.

Zibidikuş‘u ilk banyosundan beri iki kişi yıkıyoruz. Ben tutarken Cem yıkıyor. Küveti iki şekilde kullanılabiliyor. Kendi oturabilene kadar yatırarak, daha sonrasında da oturtarak. İlk iki ay üzerine file sererek kullandık. İki aydan sonra yatırarak yıkamaya devam ettik ve hala öyle yıkıyoruz.

Banyomuz en fazla 21 derece sıcaklıkta oluyor. Zaten bir önceki yazıdan da anladığınız üzere Zibidikuş soğuğa alışık sıkıntı olmuyor 🙂 Su sıcaklığı 37-38 derece olacak şekilde ayarlıyoruz. İlk iki ay ben tutarken Cem direkt suyu döküyordu, artık küveti su ile doldurup Zibidikuş’u içine yatırıyoruz.

Mustela markasının şampuan ve bebek yağını kullanıyoruz. Doktorumuzun önerisiyle de 3 günde bir şampuanlıyoruz. Küvetin içerisindeki suya 4 pıs pıs bebek yağı sıkıp bir çay kaşığı buğday nişastası koyuyoruz. Doktorumuzun dediğine göre nişasta cildin nemini koruyormuş. Zibidikuş bir 10 dk kadar şap şıp oynuyor. Suyu çok seviyor ve hemen gülücükler atmaya başlıyor 🙂 Şampuanladığımız günlerde önce tüm vücudunu en son da kafasını şampuanlıyoruz. En sonunda ben yüzü yere bakacak şekilde kaldırıp, kulaklarını da kapatarak iki elimle tutuyorum, Cem duruluyor.

Banyo sonrası giyinme faslı Zibidikuş‘un pek sevmediği kısım oluyor. Peşinden meme ve uyku geleceği için epey sabırsız genelde 🙂 Ben banyo yaptırdıktan sonra yağlamıyorum. Doktorumuz her gün yağ ile ovmanın vücudun doğal yağ oluşturmasını engelleyebileceğini söyledi. Suyuna sıktığımız yağ yeterliymiş cildi için. O sebeple muslin bir örtü ile kurulandıktan sonra hemen giydiriyorum. Yalnızca yanaklarına Mustela’nın nemlendiricisini sürüp emzirme faslına geçiyorum.

Özellikle huysuz ve huzursuz olduğu günlerde banyo onu çok rahatlatıyor. Suya girdiği anda yüzünden anlayabiliyorum 🙂 Aşı olduğu bir gün haricinde banyo saatini hiç aksatmadık ve sanırım o da bu düzene epey alıştı. Umarım böyle gider.

Banyo Vakti” üzerine 4 yorum

 1. Birsen dedi ki:

  Merhaba, hamileliğimden bu yana sizi severek ve ilgiyle takip ediyorum..şu an kızım 3 aylık..Paylaşımlarınız çok doğal ve samimi, o nedenle kendimi çok yakın hissettim size ve çok faydanız oldu.. Teşekkürler bunun için.. ?Banyo meselesine gelince de bizim bazı tereddütlerimiz oldu küvete su doldurup yıkama konusunda.. Çünkü özellikle kız çocuklarda idraryolu enfeksiyonuna sebep olabiliyormuş..( bu tamamen kulaktan duyma bir bilgidir bu arada?) Sizin bu konuda bir bilginiz var mı bilmiyorum ama haftaya muayenimiz var doktorumuza da bi danışacağım.. Bizim doktor daha önce popo yıkamayı yasakladı mesela aynı sebepten fakat bunu sormayı unutmuşum.. Filede yıkıyoruz şimdilik, ben de istiyorum ki suyun içinde cup cup yapsın artık?..

  • admin dedi ki:

   Merhaba 🙂 bizim her muayenemizde doktorumuz kontrol ediyor ve bir sıkıntı yaşamadık çok şükür. Su pis olmadıktan sonra sorun olacağını sanmıyorum maksimum 15 dk kalıyor zaten suda 🙂 küvet kendi küveti başkası da yıkanmadığı ve her banyo sonrası temizlediğimiz için bir sağlık sorunu olacağını düşünmüyorum. Bizimki gayet mutlu halinden 🙂 teşekkür ederim yorumunuz için

 2. Ayşe dedi ki:

  Dilara hanım lidanın şampuanını değiştirmiştiniz sanırım .şu anda ne kullanıyorsunuz acaba ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir