Zibidikuş 5 Aylık

zkBir ay daha geçti ve Zibidikuş‘un 5. ay kontrolü geldi çattı. Geçen aydan bu zamana kadar bayağı bir şey değişti. Gelişimini açık ve net bir şekilde gözlemleyebildiğimi söyleyebilirim. Büyüdü, serpildi 🙂

Benim gözlemlediklerim;

 • Zibidikuş artık destekle oturabiliyor. Devrildiğinde kendisini düzeltemiyor ama etrafını desteklersem gayet güzel oturuyor, kafasını sabit bir şekilde tutabiliyor.
 • Ayakları en büyük ilgisi şu dönemde. Otururken eğilip ulaşmaya çalışıyor. Ayağında çorap tutamıyorum, hemen çekip çıkartıyor 🙂 Yatar pozisyonda ilk iş ayak parmaklarını ağzına sokmak, inanılmaz keyif alıyor.
 • Sesini keşfetti sürekli ama sürekli çığlık atıyor, ağlamıyor ama bağırıyor ve kendi kendine konuşuyor. Bu ay pek bir gevezeyiz 🙂
 • Artık hem sırt üstünden yüz üstüne hem de yüz üstünden sırt üstüne dönebiliyor. Bazen kolunu kurtarmayı başaramıyor ama o da olacak.
 • Yüz üstü yatırdığımda nadir de olsa ilerlemeye çalışırken dizlerinin üzerinde popoyu havaya kaldırıyor.
 • Düşme korkusu başladı. Alt değiştirme sehpasına yatırdığımda sım sıkı yanlara yapışıyor ve bazen ağlıyor. Korkusunu suratından anlayabiliyorum.
 • Gündüz uykularında artık yatağa koyduğum gibi kendi kendine uyuyamayabiliyor. İlgisi dağılıyor ve kendi uykusunu açıyor 🙂 Bazen de uyuyor. Sanırım yorgunluk durumuna bağlı.

Bunlar benim gözlemlediklerimdi. Her ay olduğu gibi bu ay da doktora gitmeden önce soracağım soruların listesini yapıştım. Onlar da şu şekilde;

Zibidikuş yürür pozisyonda ayaklarının üzerinde durmayı çok seviyor sakıncalı mı? 

Evet sakıncalı. 7 aya kadar ağırlığı vermiyoruz. Hoppala ve yürüteç de kesinlikle önermiyor dokturumuz. Ayak bileklerinde deformasyona sebep olabiliyormuş.

Gözlerinde hafif şaşılık farkediyorum bazen. Normal mi? ne zaman geçecek?

Bu ayda geçmesini bekleniyormuş. Geçmezse bir göz doktoru bakabilir dedi. Ama geçti gibi zaten çok nadir arada kayıyor gibi. Takip edeceğim.

Zibidikuş hafif tombikto olduğundan kat yerlerinde kızarıklık oluyor. Ne yapabilirim?

Ilık su ile temizleyip, anne sütü sürebilirmişim. Çok artar ve rahatsızlık boyutuna gelirse krem önerebilirmiş doktorumuz.

Emme süremiz azaldı. Artık 4 saatte bir maksimum 10 dk emiyor. Bu yeterli mi? doyuyor mudur?

Zibidikuş artık büyüdüğünden 3-8 dk arası emmesi yeterliymiş. Çok kuvvetli çekiyor ve her çektiğinde yutuyor sütü. Bu iyiye işaret olduğundan hiç bir sıkıntı yok. 4 saatte bir emmesi de ideal ama ben tabii ki huysuzlanır ve meme isterse  saatini beklemeden veriyorum.

Dişleri inanılmaz kaşınıyor. Ne bulsa ağzına sokuyor ve çok fazla salyası akıyor bu da öksürük yapıyor. Yapabileceğimiz bir şey var mı?

Diş huzursuzlukları 4 aydan itibaren başlayabilir. Dişlerin çıkmasının 18 aya kadar yolu vardır. Ama anne baba erken çıkarmışsa genetiktir. Bebek de erken çıkarabilirmiş. Normal, bekleyeceğiz.

Zibidikuş bazen sol memeyi almıyor. Vermek istediğimde ağlıyor, istemiyor. Ne yapabilirim?

Olabilirmiş. Bazı bebekler iki memeyi de istemez, bazen de dönüşümlü yalnızca birini emebilirlermiş. Ben çözümü sol memeyi sağ memeymiş gibi vererek buldum :). Sağ memede emme pozisyonunda sol memeyi veriyorum. Yiyiyor safitirkuş 🙂

Gündüzleri 4 defa birer saat uyurken şimdi azaldı. 2-3 saat belki uyuyor. Gece uykusunda ise neredeyse 12 saat uyku arasında iki defa emerek sabahı ediyor. Yani 12 saat uyuyor. Gündüz uykuları normal mi?

Toplamda 14-16 saat uyuması normalmiş artık. Gece 12 saat uyuduğu için de gündüz uykuları azalabilirmiş. Yani zorla uyutmaya gerek yokmuş.

Zibidikuş tam bir parmak bağımlısı. Parmak emmeden uyuyamıyor. Bu bir tehlike midir? yoksa kendi haline mi bırakmalıyım?

Diye sorduğumda önce ”önemli değil, alışkanlık olan parmak emme 18 aydan sonra başlar” dedi doktorumuz. Daha sonra Zibidikuş‘un nasıl emdiğini görünce. ”Bu tehlikeli bir stil, damağını uyarıyor emerken ve emzik gibi emiyor problem olabilir ileride, yatarken ellerine eldiven takabilirsin” dedi. Ben de şimdi emziğe yönlendirmeye çalışacağım 🙁 Onu bıraktırmak daha kolay olacaktır. Çünkü parmak emmesi hem diş, damak sağlığı açısından problem hem de parmağı incelebiliyormuş.

Ek gıdaya ne zaman geçiyoruz? ”Ben kendi kendine beslenmesini istiyorum. Yani Baby Led Weaning yöntemini uygulayacağım. Siz ne düşünüyorsunuz?” dedim. 

Gayet olabileceğini, zaten ilk besin kaynağının anne sütü olduğunu ve ek gıdanın ikinci besin kaynağı olacağını söyledi. Zibidikuş kendi kendine yiyecek umarım. Önümüzdeki ay bir liste verecek doktorumuz ve bakacağız duruma.

Zibidikuş ile uzun yola çıkabilir miyiz? 10-12 saatlik uçak yolculukları yapmamız sıkıntı olur mu?

Hayır olmazmış tabii ki, ilk 40 günden sonra her yere gidebilirmiş. Jet lag vs de kendi kendine toparlamış zamanla. Bakalım…

Zibidikuş 6 gündür kaka yapmıyor. Ne yapmamız lazım?

Eğer bir sıkıntısı, rahatsızlığı yoksa 8 güne kadar bekleyebilirmişiz. Zaten anne sütü alan bebeklerde çok normal bir durum. Rahatlatmak için beline kadar sıcak suya sokun dedi. Sonrasında da karnına masaj yapıp ayaklarını ittirip çekin, rahatlatacaktır dedi. Çok gerekirse, rahatsız olursa 8 günün sonunda fitil kullanabilirmişiz. Umarım gerek kalmaz, bekleyeceğiz bakalım.

5 aylık kilomuz 7208gr. Boyumuz 67.5 cm. Değerler normal. Bu ay 400 gr almışız ama zaten 300-600gr arası almasını bekleriz dedi, sorun yok yani. Bir de bugün Rota aşısının 2.sini olduk. Ağızdan damla şeklinde veriyor. İlkinde bir yan etkisi olmamıştı. Bunda da olmayacaktır muhtemelen.

Bu ay kontrolümüz de böyle geçti. Darısı 6. ayın başına 🙂

Zibidikuş 5 Aylık” üzerine 6 yorum

 1. Ferit Orbay dedi ki:

  Bizimkinin (6 ay) de sol gözünde ara sira hafif sasilik belli oluyor, bakalim ne zaman gececek.

 2. Ali'nin Annesi Derya dedi ki:

  Guzel anne? çok acik ve anlasilir bir sekilde yazmissiniz video anlatiminiz kadar yazilarinizda cok keyifli benim bebegimde 23 martta 5 aylik oluyo insallah, goruyorumki lidacikla ayni seyleri yasiyo? sorular konsundada resmen duygularima tercumansiniz ayni seyleri paylasiyoruz… sayenizde bilgi ediniyoruz
  Lutfen yazilariniz icin lidamizin yeni aylarini beklemeyelim birdeee mutlaka sizden ek gidaya basladiginizdada yazmanizi isterimm sevgilerr❤❤

  • admin dedi ki:

   Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için ☺️ sizin bebişinize de maşallah diyeyim. Hemen hemen tüm annelerin soruları aynı oluyor sanırım çok sevdindim 🙂 gelecek yeni yazılar inşallah. Ek gıda ile tabii ki paylaşacağım. Elimdne geldiğince tadım dönemi bittğinde tarifler de paylaşmayı düşünğyorum 🙂 sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir