Beslenme Düzeni – Ek Gıda – 6. Ay

Zibidikuş bu ay anne sütü dışında bir şeyler yemeye başlıyor. Aklımda olan hep BLW yöntemi ile beslenmesi idi. Zibidikuş, ne kadar yiyeceğine, ne zaman doyduğuna kendi karar versin, kendisi yesin ve ben beslemeyeyim şeklindeydi. Bu yöntem 45 günlük tadım süreci ile başlıyor. 3 gün boyunca yeni bir besin deniyor ve her 3 günün sonunda farklı bir besine geçiliyor. Bu sürede siz o besine karşı alerjisi var mı yok mu anlamış oluyorsunuz, bebeğiniz de gıdaları tek tek tanımış oluyor. En önemlisi siz parmak şeklinde haşlayarak veriyorsunuz, o kendi yiyor. 45 günün sonunda ise karıştırıp verebiliyorsunuz.

Temelde bu şekilde ilerleyen BLW yöntemi bebeğin kendi kendine beslenmesi açısından hem anne hem bebek için çok iyi bir yöntem 🙂

Gelelim Zibidikuş‘a. Aklımda olan, yapmak istediğim bu olmasına rağmen bugünkü kontrolümüzde Zibidikuş‘un çok az kg aldığını öğrendik. Sınırın altında kg alması sebebiyle anladık ki sütüm yetmiyor. Çünkü normalde 4 saatte bir emerken saat başı istemeye başladı. Sürekli aç geziyormuş meğerse. Doktorumuza BLW yöntemini söylediğimde kendisinin de desteklediğini fakat Zibidikuş‘un kg alımı bu ay çok az olduğu için tamamen ona bırakmak yerine benim de yedirmemin iyi olacağını söyledi. Yani hem klasik hem BLW birlikte gideceğiz.

Bazen bazı doktorların taze annelere daha ilk günlerden sütün yetmez diyerek mama verdirttiğini, kendini geliştirmeyerek, yeniliklerden haberdar olmayarak eski usül ve bana göre yanlış yönlendirdiğini duyuyorum. Kendilerini geliştirmeliler diye düşünüyorum. Ben bizim doktorumuzdan başından beri çok memnunum, neyin ne olduğunu bilen bana mantıklı açıklamalarla gelen ve yönlendiren, şimdiye kadar sorduğum hiç bir soruyu cevapsız bırakmayan ve beni cevaplarıyla hep tatmin etmiş bir doktor kendisi. Bu sebeple BLW yöntemini de bildiği ve desteklediği için ama bu şartlarda Zibidikuş‘a böylesi daha uygun olacak dediği için çok sorgulamadım açıkçası. Kendisine güveniyorum ve gösterdiği yolda devam edeceğiz 🙂

Beslenme programızı paylaşmadan önce söylemeliyim ki ilk besin kaynağı yine anne sütü tabii ki, ek gıda olarak yeni mamalar yiyecek. Amaç sebzeleri, meyveleri tatsın, öğrensin, biraz karnı da doysun, tok tutsun. Alabildiğince demirini de alsın.

Yarından itibaren başlıyoruz ve programımız şöyle;

 • Yine 3 gün kuralı ile, emzirdikten bir saat sonra öğlen saatlerinde seçeceğim bir mevsim sebzesini buharda ya da suda (ben buhar tercih ediyorum) haşlayarak vereceğim. Doktorumuzun dediğine göre Zibidikuş 20 dk’dan fazla mama sandalyesinde oturmayacak. İlk 10 dk kendi önüne koyup yemesini bekleyeceğim, bu arada BLW yöntemine de uygun bir şekilde kendi alacak, ağzına atacak evirip çevirecek, çiğneyecek ve yutacak belki de tükürecek. 10 dk’dan sonra yediğinden emin olabilmek için ben sebzeyi biraz ezip yedireceğim.
 • İlk gün tek sebze, ikinci ve üçüncü gün pişirirken suyunun içerisine 1 çk irmik, ruşeym, yulaf, kinoa, buğday ya da bulgur koyarak vereceğim.  Bu 3 gün bittikten sonra aynı şekilde başka bir sebze ve başka bir tahıl koyarak vereceğim. Bu arada patlıcan, bakla, kuru baklagil ve ıspanak yasaklı sebzeler.
 • 5 gün sonra öğle yemeğinin haricinde, sabahları meyve vermeye başlayacağım. Bu meyveler elma, şeftali, armut, kayısı, üzüm, kiraz, karpuz ve kavun olacak. Ben yine duruma göre ya buharda yumuşatıp elma, armut vs eline vermeyi ya da cam rende kullanarak kendim yedirmeyi düşünüyorum. Önce 1/4, sonra 1/2 daha sonra 1 tam meyve olacak şekilde verilecek. Her meyveyi tek tek yedikten sonra yavaş yavaş karıştırarak da verebileceğim.
 • 8 gün sonra her gün aç karnına bir çay kaşığı soğuk sıkım keçi boynuzu özü demir takviyesi olarak vereceğim.
 • 10 gün sonra, tercihen 1 kibrit kutusu büyüklüğünde lor peyniri ya da geceden suya koyulmuş beyaz peynir vereceğim. Benim tercihim peynirimi keçi sütü ile evde yapmak :).  Bunun yanında 1/2 tam buğday ekmeği ya da bebek ekmeği ya da 2 ölçek kaşık maması diyor, fakat tam buğday unundan kendim de yapabilirim diye düşünüyorum ve kaşık maması vermeyi pek düşünmüyorum. Ekmek verip kendi yemesi taraftarıyım.
 • 15 gün sonra ikindi saatinde keçi sütü ile yapılmış ev yoğurdu yiyecek.
 • 20 gün sonra ya her gün yarım tam pişmiş yumurta sarısı, ya da gün aşırı tam yumurta sarısı vereceğim.
 • 25 gün sonra ikindi saati yediği yoğurdun yanında avokado ya da muz vereceğim kendi yiyecek, ya da yoğurdun içine koyup yedireceğim.
 • Yine 15-20 gün sonra öğlen verdiğim sebze yemeğinin yanına 1 yumurta büyüklüğünde kuzu eti haşlayacağım ve eline vereceğim ya da çiğken parçalayıp sebze yemeğine katıp ben yedireceğim.
 • 30 gün sonra bebekler için özel olarak üretilen tarhana çorbası vereceğim.
 • 40 gün sonra ise yoğurt çorbası içecek.
 • Akşamları yatmadan önce ise anne sütü alıyorsa anne sütü, ya da tahıllı kaşık maması yiyecek veya biberon maması içecek.
 • Bunların dışında su içmesi illa gerekmiyor. Anne sütü ile su ihtiyacını zaten gideriyor. Ben önüne koyacağım yine de isterse içebilir. Kaynatmamıza gerek yokmuş. Normal içme suyu içecek.

Neyseki Zibidikuş anne sütü alıyor. Uyku öncesi rutinimize devam edeceğiz.

Ek gıda serüvenimiz böyle başlıyor… Bakalım nasıl devam edecek?  🙂

 

Beslenme Düzeni – Ek Gıda – 6. Ay” üzerine 22 yorum

 1. Derya dedi ki:

  Hayirlisi olsun lidamiza lop lop et olsun?
  Bende 1 hafta arayla aliyi kontrole götürdüm
  Öksürügu oldugu icin ve 1 haftada hic kilo almadigini ogrendim malesef?
  Bende yavastan yogurt veriyorum lokma lokma peynir veriyorum yumurta sarisi veriyorum elma veriyorum bakalım inşallah toparlarlar.
  BLW yontemini cok istiyorum ama ben korkuyorum ?

  • admin dedi ki:

   Çok teşekkür ederiz 🙂 aslında korkacak hiç bir şey yok, eğer kurallara uygun verirseniz yiyecekleri kaşıkla beslenirkenkinden daha az boğulma tehlikesi. Kaşıkla çiğnemeden direk boğza gidiyor yemek. Prmaklarıyla eEbileceği kıvamda verdiğiniZde eline ağzında eveleyip geveleyip yutmayı öğreniyor. Ne kadar ileri giderse öğürür onu öğreniyor. Çiğnemeden yutunca boğulabileceğini görüyor öğürerek, zaten yapı gereği bebekler biraz geriye kaçan ya da damaağa yapışan yiyecekler öğürerek kendileri çok rahat çıkarabiliyor. Biraz sabırlı ama tabi dikkatli de olmak lazım 🙂

 2. Rabia dedi ki:

  Merhaba Dilara hanım hayırlı olsun şimdiden diyeyim lida ya keyifli bol yemeler diliyorum.. Bizde yaklaşık 1.5 ay sonra baslayacagız ek gıdaya inşaAllah. Hiç bir bilgim ve fikrim yok henuz. Sıkıntı cıkmazda bende blw yapmayı dusunuyorum. Aklıma takılan sunlar oldu lidaya ilk gunnsebze verip ikinci gun içine kinoa vb katacagınızı söylemişsiniz alerji yapıp yapmadıgını anlamak yönünden sıkıntı olmaz mı?
  2- lida neden 20 dkdan fazls oturamaz mama sandalyesinde?
  3- lidayı ek gıda dısında gunde kaç kere emzireceksiniz? Cevaplarsanız sevinirim banada fikir olacaktır.

  • admin dedi ki:

   Merhaba:)

   Aslında evet 3 gün kuralındaki gibi tek sebze tattırmak gibi olmuyor, fakat ilk gün tattırdığım sebzenin alerjisi ertesi güne kadar yüksek ihtimal çıkacaktır zaten. Muhtemelen tahıllara karşı alerji ihtimali çok yok o sebeple böyle verdi. 20dk konusunda ise çok oturtmamı istemiyor tek seferde. Zaten Lida oturduğunda max 10 dk otuuyor sonra ya yatırır pozisyonda ya kucakta vs oynuyoruz. 20dk oturduğu olmadı hiç. Emzirme konusu ise ne kadar isterse okadar emzireceğim sınırlama yok 🙂

   • Rabia dedi ki:

    Anladım cok teşekkürler benimde yavas yavas aklımda bir şeyler olusmaya basladı beslenmeyle alakalı

 3. Cansel dedi ki:

  Merhaba Dilara hanım, 1 Ekim doğumlu bir oğlum var beninde. Ek gıdaya başlamayı hiç istemesem de başladık ( sanki beni daha az sevecekmiş gibi geliyor ya da büyüdüğünü kabullenmek istemiyorum bilmiyorum. Garip tarif etmesi güç bir duygu işte:))
  Içinde gulute olan ürünleri (irmik, buğday, tam buğday unu vb. ) ve ruşeymi 8. aydan sonra verin, pirinç unu, yulaf unu ve ezmesiyle başlayın diye bir çok sitede okudum. Bizim doktorumuzda pirinç unu ve irmik verdi ama ben korkumdan irmiği kullanamıyorum. Doktorunuz bu konuda daha farklı birşeyler dedi mi? Birde bebek tarhanasını nerden almayı düşünüyorsunuz? Ben Beyorganik’den aldım ama beyaz tarhana çıkmadı gelen ürün. Doktorumuz beyaz tarhana vermemi söyledi.
  Bir de derdim devam sütü. Oğlum emiyor Şükürler olsun. Ama doktorumuz devam maması vermemi söyledi. Oğlum biberonla asla içmek istemedi. Sorun biberonda zannettim başta ama sorun mamada. Mamayı sevmedi, yulaf unundan Muhallebi yapıp içine mamayı koyuyorum onu da yemek istemiyor. Devam maması konusunda ne dedi doktorunuz?

  Evet sizin ve sizi takip eden arkadaşların fikirlerine ihtiyacım var. Manisa’dan sevgiler…

  • admin dedi ki:

   Merhaba Cansel hanım öncelikle yorumunuz için teşekkürler 🙂 her doktorun dediği farklı, internettr her yazan bilgiler de farklı. Ben doktoruma güvendiğim için ne dese yapıyorum artık. Pirinç unu mesela vermeyi düşünmem hiç bir faydası yok kof şişiriyor bebeyi. Tarhana konusund aise ben makarnalutfen.com dan almayı düşünüyorum 🙂 devam sütü ise vermiyorum, doktorum da yazdı listeye ama anne sütü aldığı için vermene gerek yok dedi vermeyeceğim yani.

 4. sebnem dedi ki:

  Merhaba butun yedikleri sifa olsun lida’ya 🙂 Ac karnina verececim dediginiz keciboynuzu ozunu ne zaman vermeyi dusunuyorsunuz sabah kalakar kalkmaz oglen aksam gibi bir planiniz var mi? Bir de vermeyi dusundugunuz keciboynuzu ozunun markasi ne acaba karar verdiniz mi?

 5. Birsen dedi ki:

  Merhaba Dilara hanım, yedikleri yarasın, şifa olsun Lidacığa inşallah..Okurken dikkatimi çekti benimde doktorların hemen mamaya başlatmaları meselesi.. Ve sizinle paylaşmak istedim..Benim de 3 aylık muayenemizde moralim çok bozulmuştu, kızım sadece 300 gr almıştı.. İlk panikledim ne olacağını bilemedim ayrıca üzüldüm de çünkü formul mama kullanmak istemiyordum çok zorda kalmadıkça..Neyseki doktorum mama yerine benim kendi mamalarıma dikkat etmem gerektiğini söyledi?.. Bol bol bal kaymak, yağlı et vs gibi tüketmemi söyledi..Çünkü sütüm yetersiz değil sadece yağsızmış..(kilo az almış ama boyu buna rapmen uzamıştı.. Ondan böylr bir çıkarım yaptı) Ve en şaşırdığım şey ise doğru sandığımoz yanlışlar.. O zamana kadar hep sütü arttıran şeyin su olduğunu sanıyordum ve onu o kadar çok duymuştum ki ( hatta bir kaç dr bile bunu söylemişti) araştırma gereğide duymamıştım. Ben de bu doğrultuda günde 4-5 lt su içtim şifa niyetine??..Meğer bunu yaparak sütü seyrelterek içindeki yağı azaltmışım..ve bu suyun süt yapma meseleside mama firmalarının kasıtlı olarak uydurduğu bir palavraymış..günde 1,5 lt su ok ama çok abartmanın bir anlamı yok yani.. Neyse benim kendimi besiye çekmemle beraber son aylar kilo alımımız normale döndü biZ de derin bir nefes aldık..bakalım ek gıda serüveninde bizi neler bekliyor..

  • admin dedi ki:

   Çok teşekkür ederim yorumunuz için 🙂 siz de doktor açısındna şanslı olanlardansınız, harika 🙂 bol su konusunu ben de duymuştum, miktar olarak sütü çoğaltabiliyor fakat dediğini gibi seyreltiyor. Çok teşekkürler 🙂

 6. Aysegul dedi ki:

  Merhaba, biz de ek gidaya baslayali iki gun oldu. Oglum parmak seklinde hasladigim havuclari agzina bile sokmadan yere atti. Ben de cam rendeyle rendeleyip verdim ama cok yedigi soylenemez. Bizim doktorumuz da bulgur vermemi tavsiye etti ama sebzeleri buharda hasliyorum, bu sistemde ne sekilde verebilirim fikriniz var mi?

  • admin dedi ki:

   Merhaba, öncelikle hemen pes etmeyin 🙂 yere de atacak belki uzun bir süre ağzına sokmayacak ama eninde sonunda yemeye başlaycak. Beslenemediğiniği düşünğyorsanız siz de bizim gibi blw ve kklasik karışık gidebilirsiniz. Bizim doktorumuz da aynı şekilde sebze yemeği, çorbası vs yapıp içerisinde tahıl koymamı söyledi. Ben aynen dediği gibi hazırlıyorum fakat öncesinde sebzeleri eline verip daha sonra devamında pipetle çorbasını içiriyorum. Siz de öyle yapabilrsiniz.

 7. Özge dedi ki:

  Merhaba benim 6 ay 5 günlük kızım var blw yöntemini uygulamaya çalışıyorum ilk sebze tercihim havuç oldu fakat bulduğu herşeyi ağzına atan kızım havuca elini bile sürmedi 3 gündür deniyorum ama ağzına değmişliği bile yok napacağımı bilemiyorum acaba sebzeyimi değiştirsem siz ne önerirsiniz ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba, havucu es geçip başka bir sebzeyle 3 gün devam edebilir, daha sonra havuca geri dönebilirsiniz. Bir de karşısında si de yiyip ağız şapırdatırsanız özenip yapıyorlar )

 8. Canan dedi ki:

  Mrb..benimde kızım 6 aylık oldu ve ek gıdaya başladık.. Sizin gibi blw + klasik olarak gitmeyi düşünüyorum.. Yalnız ilk gün bir sebzeyi tattırdıktan sonra 2. gün nasıl verdiğinizi anlamadım..Siz o günleri anlatmışsın.bana muhallebi ve sebze yemeğini nasıl sunacağım hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

  • admin dedi ki:

   Merhaba, 2. gün aynı sebzeyi içerisinde bir tahıl katarak veriyosunuz, 3. gün de aynı şekilde. Ben çorba, ya da sulu yemek gibi kaşıkla yenilecek gıdaları kıvamına göre bazen bardakla içirdim, bazen pipetle. Bazen de ben yedirdim 🙂

 9. Ozlem dedi ki:

  Selamlar, yazınıza bayıldım. Konumuz blw ve gözümde çok büyüyor 7. Aya girdi oğlum ve kilo alımı durdu 2 aydır 😐 blw ike ilgili hangi kitabı alsam diye düşünürken yazdiklariniz kafamdaki tüm soruların cevabı resmen. Çok çok teşekkürler. O kadar aydınlandım ki kitap almayı düşünmüyorum. Ama size de danışmak istiyorum. Bu yazdiklariniz dışında okunması gereken öğrenilmesi gereken şeyler var mı? Varsa kitap önerebilir mısınız? Yaziniz yeni degil ama Inşallah görürsunuz .
  Sevgiler

  • admin dedi ki:

   Öncelikle çok teşekkür ederim 🙂 açıkçası ben de hep google’da araştırdım güvenilir bulduğum kaynakları okudum. Öyle belli bir şey yok okuduğum. ‘O tabak bitecek mi?’ kitabını okuyabilirsiniz. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir