Zibidikuş 6 Aylık

6 aylıkEveet geçti senin yarısı ve Zibidikuş yarı yaşını doldurdu. Vakit nasıl geçti hiç anlamadım bile, ilk günleri tam hatırlamıyorum desem yalan söylemiş olmam 🙂

Bugünkü kontrolümüze gitmeden önce yine her zaman olduğu gibi kafamdaki soruları belirledim. Fakat bu ay çok fazla sorum yoktu yine de olanları ve doktorumuzun cevaplarını paylaşacağım sizinle. Öncelikle Zibidikuş‘da bu ay gözlemlediğim değişikliklerden ve gelişmelerden bahsedeyim.

Öncelikle tamamen kendi başına, desteksiz bir şekilde oturabiliyor. Sağa, sola eğilip oyuncaklarını alıp ağzına götürüyor, fakat dengeyi kaybedip de devrilirse henüz toparlanamıyor 🙂

Emeklemeye başlamadık, yüz üstü yatırdığımda dizlerinin üzerinde popoyu havaya kaldırıyor fakat ilerlemiyor, debelenip duruyor.

Tavşan dişleri damağını iyice şişirdi, fakat henüz patlamadılar. İnanılmaz huzursuz ve rahatsız ediyor, uykularımız biraz bozuldu gibi ve mızmızız. Arada hafif ateş yapıyor.

Elimde bir yiyecek görürse, ya da herhangi birinin bir şey yediğini görürse hemen ağzını şapırdatıp yiyeceğe uzanıyor. Ne versek yiyecek sıpa 🙂

4 saatte bir emerken birden neredeyse saat başı emmeye başladı. Büyüme atağıdır dedim ama sütüm yetmediği için doymuyormuş bugün onu öğrenmiş olduk.

Artık insanların kucağına kendi gitmek istiyor. Babaannesi, babası vs çağırdığında kollarını uzatıp al beni diyor.

İsmini biliyor ve seslendiğimizde bakıyor.

Doktora sormak istediğim sorularıma gelecek olursak;

Dişleri ne zaman çıkar? Önden baktığımda damağın içerisinde kabarmış iki dişi görebiliyorum, fakat keskin yerleri henüz patlatıp çıkamadı, bunun bir süresi var mı?

Hayır, her bebek farklı olduğu için bir süre verilemezmiş 🙂 Bekleyeceğiz..

Artık yaz geldi, Zibidikuş‘u güneşe çıkartıyorum, bir krem kullanmamız gerekiyor mu?

Hayır, Haziran ayına kadar kreme gerek yokmuş.

Güneşin yüzüne gelmesinden nefret ediyor, bebekler için gözlükler var sizce gerekli mi?

Geniş çeperli bir şapka takmamız daha uygun olurmuş. Öyle bir şapkamız var biz de onu kullanacağız 🙂

Havalar güzelleştiği için piknik yapmak istiyoruz ya da çimenlere yayılıp oturmak istiyoruz, çimenlerle çıplak temas etmesinde sıkınca olur mu?

Hiçbir şey olmazmış. Bırakın oynasın dedi 🙂

Sorularım bu kadardı. Tabii  bir de ek gıdaya geçeceğimiz için o konuda sorularım vardı fakat ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum bununla ilgili.

Zibidikuş bugün 6 ay aşılarını oldu. Biri ağızdan damla diğer ikisi bacaktan iğne ile yapıldı. Şuana kadar olduğu hiç bir aşısında ateş vs olmamıştı ve genelde uyurdu. Şimdi de bir şey yok çok şükür ve uyuyor 🙂 Bu ayki kilosu 7415gr, boyu 68.5cm olmuş. Malesef çok az kg almışız fakat ek gıda ile toparlayacağız umarım.

Bir sonraki yazıda görüşürüz 🙂

Zibidikuş 6 Aylık” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir