Anne Bebek Çantası

 FullSizeRender 3Ahhh Lida doğmadan önce, hatta ben evlenmeden önce, hatta üniversite, lise ve orta okuldan önce, hatta ben ilk okuldayken vardı bu çanta manyaklığım 🙂 Kendimi bildim bileli sırt çantası merakım vardır, ama öyle böyle değil. Dolaplara sığmaz…

Hamile olduğumu öğrendiğim ilk günlerde aklıma düşen ilk şeylerden biri anne bebek çantamın nasıl olacağıydı. Kesinlikle kullanışlı, büyük, bir çok gözü olan bir çanta olmalıydı. Türkiye’de istediğim gibi sırt çantası bulamamıştım. Ben de gidip Kipling’in omuz askılı anne bebek çantalarından birini aldım. Çanta çok güzel, ama hesap edememişim ki hiç pratik olmadı. Özellikle bebeğinizi kanguruda taşıyorsanız omuz askılı çantalar bir işkence. Sürekli omuzunuzdan kayıp duruyor. Çanta oldukça büyük, Zibidikuş‘un eşyalarını koyduğumda yarısı neredeyse boş kalıyor. Günlük kullanımdan ziyade, seyahatlerde bavulu olarak kullanacağım sanırım.

Günlük kullanım için evde bulunan sırt çantalarımı kullanıyorum. Kış aylarında oldukça büyük bir çanta kullanıyordum. Az gözü vardı ama içine atıyordum karman çorman bir şekilde. Bir de ek gıdaya henüz geçmemiş olduğumuzdan devrilmemesi gereken mama kapları, suluğu vs yoktu o zaman. Şimdi havalar çok ısındı ve o çanta sırtımı terletmeye başladı. Ben de yine bir kaç sene önce bir seyahatimde aldığım North Face marka sırt çantamı kullanmaya başladım.

Normal bir sırt çantası boyutlarında olan bu çantanın içerisinde o kadar ama o kadar çok göz var ki neyi nereye koyduğunuzu unutup 5 saat arayabiliyorsunuz 🙂 Anlayacağınız tam bu iş için uygun bir çanta.

Şimdi ben Zibidikuş için günlük olarak çantamda neler taşıyorum onu paylaşacağım.

 1. 2 adet kumaş, 3 adet hazır bez. (Kumaş bez kullandığımızdan çok yer kaplıyor o sebeple 2 adet taşıyorum ve genelde günü kurtarıyor)
 2. UniBaby yeni doğan ıslak mendil
 3. 1 adet alt açma örtüsü
 4. Alt açma malzemelerini koyduğum su geçirmez çanta
 5. Kirli bez ya da ıslak kıyafetlerini koyduğum su geçirmez kirli çantası
 6. 1 adet yedek alt
 7. 1 adet yedek üst
 8. 1 adet yedek atlet
 9. 1 adet yedek çorap
 10. 1 adet saç bandı
 11. 1 adet geniş çeperli şapka
 12. 1 adet müslin örtü
 13. 1 adet ağız mendili
 14. Emzirme örtüsü
 15. 2 adet oyuncak
 16. Uyku arkadaşı
 17. 1 paket antibakteriyel temizleme mendili
 18. Antibakteriyel el jeli (pürel)
 19. 1 paket selpak
 20. Aşı karnesi (hep yanımdadır)
 21. Ajanda (Zibidikuş‘un saat kaçta ne yediğini vs not ediyorum çoğunlukla)
 22. Tükenmez kalem
 23. Ek gıda için mamasını ve kaşığını içerisine koyduğum, ısı koruyuculu beslenme çantası
 24. 1 adet mama kabı
 25. 1 adet kaşık
 26. Pipetli suluk
 27. Termos
 28. 1 adet mama önlüğü
 29. 1 adet serum fizyolojik
 30. Burun aspiratörü
 31. Telefonum için yedek şarj aleti
 32. Kendim için saç tokası
 33. Cüzdan
 34. Anahtarlar

FullSizeRender 2

Listeye şöyle bir baktım da dünyayı taşıyormuşum, ama hepsi kullanılıyor ve hepsi gerekli 🙂 Siz annelere ve anne adaylarına tavsiyem tercihinizi kesinlikle sırt çantasından yana yapınız ve çok gözlü olmasına dikkat ediniz 🙂

Anne Bebek Çantası” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir