Uber Aile ile Seyahat

uberÖncelikle yazının konuyla alakalı kısmı aşağıda çizgiden sonraki bölümde. Uzun uzadıya sıkılmak istemeyen direkt oraya geçebilir 🙂

Popomun keyfine ne kadar düşkün olduğumu düşünüyorum, eh işte. Hayatım boyunca nereye gidersem gideyim hiç bir zaman aman aman konfor aramadım. Hep toplu taşımalar önceliğim oldu, kişisel araç ya da taksiler hep arkadan geldi. Ben daha çok özgürlüğüne düşkün biriyim, trafikte 1 saat sıkışıp kalmaktansa o 1 saatte 5 vesait değiştirmeyi tercih ederim. Hissettiklerim ve düşüncelerim hala aynı olsa da, artık yanımda taşımam gereken bir bebe olunca mecburi tercihler yapmak zorunda kalabiliyorum.

Ben bekarken ve öğrenciyken bile hayallerimin arasında bir gün çocuğum olursa onunla yine toplu taşımayı vs kullanarak doya doya gezecektim. Takacaktım kanguruma, alacaktım sırt çantamı, kendimi eve kapatmadan istediğim yere gidip, istediğim kişilerle görüşecektim.

Şimdi evlendim ve çocuğum oldu, peki ne mi oldu?

Doktorumuz ilk 6 ay toplu taşımanın özellikle çok havasız olanlarından uzak durmamızı söyledi. Yani metro gibi oksijeni az olan ve hastalık taşıyan yerlerden uzak duracaktık. Durduk da… ama sorun bana o vakit nasıl geçti? Sürekli birine bağımlı olmak, birinin sizi bir yere bırakmasını istemek, beklemek açıkçası rahat olsa da benim için biraz kısıtlayıcı. İlk 6 ayı bu şekilde geçirdim. Sağolsun yakınlarım hep destek oldu, ihtiyaç anında hep yanımdaydılar.

Çocuk olunca hayatın her alanında olduğu gibi seyahatlerde de önceliğiniz hep onun güvenliği oluyor. Zibidikuş 5 aylık oldu ve malesef terör şehrimize sıçradı. Ne zaman nerede ne yaşayacağız korkusuyla bir süre sokağa çıkamaz olduk. Bunun elbet sonu yok, bir gün hepsi sona erecek umuduyla yavaş yavaş çıkmaya devam ettik. Fakat, metroya giremedim, Zibidikuş ile hala giremiyorum. Bir çoğumuza saçma gelebilir, fakat yerin o kadar dibinde, o kalabalığın içerisinde onunla seyahat etmeye cesaretimiz yok henüz.

Bir çok yere metro ile ulaşabileceğim halde kullanamadığımdan, bebekler için oto koltuğu bulunmayan ve çoğunun arka koltuğunda emniyet kemeri bile olmayan taksiye binmek istemediğimden Zibidikuş ile seyahat edebilmek için Uber kullanmaya karar verdim.


Uber’i size kendimce anlatayım;

Şuan için sadece İstanbul’da olduğunu bildiğim Uber bir ulaşım sistemi. Öncelikle cep telefonunuza uygulamasını indiriyorsunuz ve kredi kartı bilginizi giriyorsunuz (korkmayın son derece güvenli). Harita üzerinden hem kendi bulunduğunuz yeri, hem çevredeki araçları görüyorsunuz. Uber ile farklı türde seyahatler yapabilirsiniz. Kalabalık bir grupsanız Uber XL araç çağırıp kocaman bir araç ile seyahat edebilirsiniz (genellikle mercedes vito geliyor), tek başınıza ya da daha az kişiyseniz Uber taksi çağırıp bildiğimiz taksi türevi araçlara binebilirsiniz ve en önemlisi eğer bebeğiniz ya da çocuğunuz varsa Uber Aile aracı çağırıp, bebeğinizi Maxi-Cosi oto koltuğuna oturtup kocaman aracınızla konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz (genelde Mercedes vito geliyor.)

Ben tek başıma yola çıkacaksam Zibidikuş‘u mutlaka kanguruya koyuyorum, bir de sırt çantam oluyor. Bir yere gideceğim zaman evden çıkmadan 15 dk önce uygulama üzerinden araç çağırıyorum. Hemen sonrasında genellikle şöför beni arıyor, araması gecikirse ben uygulama üzerinden gelen şöförün fotoğrafına kadar görüp telefon edebiliyorum. Sitenin içerisine girmesini rica ediyorum ve böylelikle kapımın önünden binmiş oluyorum. Harita üzerinden nerede olduğunu görebiliyorum, böylelikle yaklaşınca evden çıkıyorum, ya da rica ediyorum şöför yaklaşırken sistem üzerinden bana mesaj atıyor.

Şöför iniyor, Zibidkuş’u güvenli bir şekilde yerleştiriyorum. Gideceğim yere vardıktan sonra aynen iniyorum ve ücret uygulama içerisinde belirtmiş olduğum kredi kartımdan otomatik çekiliyor. Sonrasında mailime anında fatura geliyor. Yani yanınızda para olmasa bile güvenle kullanabilirsiniz ki araç içerisinde para ver, para üstü al muhabbeti olmuyor.

Seyahatiniz başladığında uygulama içerisinde yolculuğunuzun başladığına dair bildirimi görüyorsunuz. İsterseniz bu yolculuğu bir yakınınızla sms atarak paylaşabilirsiniz. Böylelikle sizi yol boyunca takip eder ve vardığınızda haberi olur.

Yolculuk bitiminde sizden şöföre puan vermeniz isteniyor ve puanlıyorsunuz. Bu sistem o kadar iyi ki Uber şöförlerini bu puanlamaya göre ödüllendiriyor. Bu da onların en iyisi için çabalamasına sebep oluyor.

En güzel kısmına gelirsek bu kadar konforlu bir seyahatin bedeli sandılığı kadar çok değil. Mesafeye göre taksiye verdiğiniz ücretten 2-4 TL arasında daha fazla ödüyorsunuz. En azından benim yaptığım seyahatlerde böyleydi. Fazlasıyla değdiğini düşünüyorum.

Uber’e üyeyseniz uygulama içerisinde kampanya kodunuz bulunuyor. Eğer bir arkadaşınız bu kod ile ilk seyahatini yaparsa 20 TL’ye kadar ücretsiz seyahat ediyor. Siz de aynı şekilde 20TL’ye kadar ücretsiz seyahat ediyorsunuz.

Kullanmak isteyen olursa benim kodum da dilara21ue

Uber ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Umarım en az benim kadar memnun kalırsınız 🙂

Şunu da ekleyeyim, Uber’den ne para aldım ne bedava yolculuk tamamen annesel içgüdülerimle yazdım bu yazıyı, bilginize :))

Uber Aile ile Seyahat” üzerine 4 yorum

  1. Dermesalim dedi ki:

    Yine faydalimi faydalı bi yazi tesekkurler? ama lida 7 aylik coktan oldu yazisi gelsin artiiikkk yada videolara baslayin artik ya da ne bilim işte oyle ?? bekliyorummmm…

    • admin dedi ki:

      Lida’nın 7 ay kontrolü ay sonunda, doktordan sonra detaylı yazmayı düşünüyorum 🙂 çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir