Zibidikuş 7 Aylık

7 ayZibidikuş‘un 6. ay kontrolünden beri tam 1.5 ay geçti ve biz bugün 7. ay kontrolümüz için hastaneye gittik. Bu süre içerisinde çok şey oldu tabii onlardan da bahsedeceğim.

Şimdi şöyle;

Bir önceki 6. ay kontrol yazımda da belirttiğim üzere ek gıdaya başladık ve 1.5 aydır kesintisiz devam ediyoruz. Doktorumuzun beslenme listesini de önceki yazımda paylaşmıştım şuradan ulaşabilirsiniz. Bu kontrolümüzü heyecanla bekliyordum çünkü Zibidikuş‘un beslenmesi nasıl gidiyor?, geçen aya göre daha çok kilo almış mı?, gelişimi nasıl? merak ediyordum.

Daha önce şurada bahsettiğim için şimdi tekrar detaylı anlatmayacağım, fakat bir süre önce Zibidikuş‘un bir şeylere alerjisi olduğu ortaya çıktı. Doktorumuzun baş şüpheli dediği süt ürünleri ve yumurtayı ben de emzirdiğim için yemeyi kestim, ona da yedirmedim. Çocuk alerjisi doktorumuzun önerisiyle bir haftalık diyetten sonra ben yavaş yavaş yemeye başladım. 3 gün keçi peyniri yedim ve Zibidikuş‘da alerjik bir reaksiyon görmedim. İnek sütüne geçtim ve dün bir kase yoğurt yedim, bugün ise diz kapaklarının arkasında yine döküntüler çıktı. Çocuk doktorumuz inek sütü ve ürünlerini kesinlikle tüketmemem gerektiğini söyledi. Ben de artık tamamen yemeyi bıraktım.

Zibidikuş bu 1.5 ay içerisinde 300 gr almış. Doktorumuz  bunun düşük olsa da  normal olduğunu söylüyor. Gelişimi ve sağlığı yerinde olduğu sürece kiloya çok da takılmamak gerekiyor. Fakat kafama takılan 15 gün önce alerji doktoru tarttığında 500 gr civarı çıkmıştı. Sabah kahvaltısında verdiğim yumurta ve peyniri, öğleden sonra yediği bir kase yoğurdu kesince 15 gün içerisinde 200 gr vermiş mi  oldu bu çocuk? anlamadım. Ya tartılardan biri hatalı ya da işte çözemediğim bir durum var, bunu doktoru ile henüz konuşamadım.

Beslenme listemiz geçen aya göre alerji durumumuz ve Zibidikuş‘un neredeyse 8 aylık olması sebebiyle değişti. BLW ağırlıklı klasik ile karışık beslenirken, sonlara doğru klasik ağırlıklı BLW ile karışık beslenmeye yöneldik. Alerji durumu ile ilgili yazıya şuradan ulaşabilirsiniz. Bu ayki beslenme düzenini geçen ay olduğu gibi ayrı bir yazı ile anlatacağım.

Bu ayki kontrolde beslenme dışında ne konuştuk ve Zibidikuş‘da 1.5 ayda neler değişti bunları anlatacağım. Öncelikle her zamanki gibi kendi gözlemlerimden bahsedeyim;

 • Tam olarak ayağa kalkıyor, sürekli ayakta durmak istiyor, oturtmak istediğimde direniyor. Ayağa kalkabildiği için de Chicco Next 2 me beşiğinden sarkabiliyor ve bu durum biraz tehlikeli oldu, artık yalnız bırakamıyorum çok kısa süreli de olsa.
 • Yüz üstü koyduğumda pek hoşlanmıyor, tam emekliyor olmasa da sürüne sürüne ilerliyor.
 • Kesinlikle yatmak istemiyor. Altını değiştireceğim zaman çok sinirleniyor ve huysuzlanıyor.
 • Kıyafetlerinin değiştirilmesinden, giyinip soyunmaktan nefret ediyor. Özellikle her banyo sonrası yeni bir macera resmen.
 • 2 adet tavşan dişlerimiz çıktı ve görünürde gelen başka diş henüz yok.
 • Geceleri ağlayarak uyanmaya başladı. sebebini tam olarak anlamadığım bir şekilde ağlayarak uyanıyor ve kalkmaya çalışıyor, memede sakinleşiyor ve sonra tekrar yerine koyuyorum.
 • Sabahları erken uyanmaya başladı. 7-8 gibi kalkan bebek şimdi bazen 6 da uyanıyor. gece 5 gibi uyandığında yanıma alıyorum ve o zaman bazen 7-8’e kadar uyumaya devam ediyor.
 • Sürekli beni istiyor. Sabahları kahvaltısını hazırlarken bile koltuğunda oturamıyor. Çok huysuzlanıyor. Bazen onu kanguruda sırtıma takıp iş yapıyorum.
 • Kanguruyu görünce dışarı çıkacağını anlıyor. İnanılmaz heyecanlanıyor ve mutlu oluyor.
 • Müzik çalınca hafiften dans etmeye başladı, ellerini çırpıp, popoyu sallayıp duruyor.

Benim gözlemlediklerim bunlardı. Doktora ise soracağım çok fazla soru yoktu, fakat aklımda olan bir kaç tanesini paylaşayım;

Kendisi ayakta durmaya başladı, artık tutabilir miyiz? Bir sakıncası var mı? 

Artık kendi kalktığından istediği kadar ayakta durabilirmiş. Hatta koltuğa yaslamamızı ve biraz ötesine oyuncak koymamızı söyledi. Onu almaya çalışırken yengeç gibi sıralamaya da başlar dedi. Yürüteç ve hoppala’yı hiç bir zaman kesinlikle önermiyor. Onun yerine yürüme yardımcısı olan tekerlekli aktivite merkezlerinden kullanabilirsiniz dedi. Ayakta durabildiği için aktivite masası ile de rahatlıkla oynayabilirmiş.

Yaz geldi ve artık sivri sinekler var etrafta. Dün de yüzünü ve kolunu ısırdılar, bunlar için bir şey yapabilir miyiz? 

Kaşıntıyı alması için bir jel verdi. Ben de cibinlik alıp takmayı düşünüyorum.

Dişleri çıktı, ilk dişten itibaren bakım yapılması gerektiğini duydum, nasıl yapabilirim?

Parmak fırçaları ile fırçalayabilirmişim. En kısa zamanda edineceğim bir adet.

Güneş koruyucu krem ne zaman kullanmalıyız?

Artık öğlen vakti güneşe çıkarsa sürebilirmişim. Daha önce Bioderma önermişti, ben de onu aldım ve kullanacağım.

Muayenede anormal bir durum olmadı. Gelişimi normal, keyfi yerinde. Bu ay kilosu 7764, boyu da 70cm olmuş. Doktorumuz renkli kartlarla oynatabileceğimizi ve nesneleri isimleriyle öğretebileceğimizi söyledi. Zibidikuş kitapları çok seviyor, zaten her gün mıncıklayıp duruyoruz ve okuyoruz. Bir sonraki kontrolümüz 1.5 ay sonra 9 aylık olduğunda olacak. Şimdilik bu ay için bu kadar 🙂

 

 

Zibidikuş 7 Aylık” üzerine 2 yorum

 1. Dermesalim dedi ki:

  Of bu alerji durumu cok kotu benimde oğlumun boynunda kizariklik cikti advantan diye bi krem verdi doktor sürünce hafifliyor fakat tekrar cikti gerci ben yumurtayi peyniri cocuk doymaz diye pek kesmemistim ama mecbur bıraz ara vermem gerekiyor sanirim ? inş yavrularimiz cabuk atlatir bizde rahat besleyebiliriz…

  • admin dedi ki:

   Çok geçmiş olsun, malesef alerjini kaynağına inilmedi mi ilaçlar bir yere kadar geçiriyor 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir