Oto Koltuğu – Cybex Sirona M i-Size

3Bir süre önce Zibidikuş‘un yeni oto koltuğu ile ilgili bir yazı yazmıştım şuradan ulaşabilirsiniz.

Ben orada da dediğim gibi 0-18 grubunu içerisi dar olduğu için ve Zibidikuş ters gitmekten nefret ettiği için elemiştim ve sonucunda 9-18 grubundan Besafe izi Comfort X3 oto koltuğunu satın aldım.

Besafe güvenlik açısından tartışılmaz olsa da koltuğu kullandıkça Zibidikuş için biraz büyük olduğu kanısına vardım. İlk oturuşta görüntü olarak bir sorun görünmüyor, fakat kullandıkça bize henüz uygun olmadığını düşünmeye başladım. Koltuğu değiştirmeye karar verdim.

Buradan anladığım aslında bizim şuan için 0-18 grubunda bir koltuğa ihtiyacımız var. Bu yazımda da biri 9-18, biri 0-18 grubundan iki farklı markanın ürünlerini karşılaştırmış olacağım. Iki ürün de farklı gruplardan olduğundan okurken ona göre değerlendirin derim. Bir önceki model size uyabilir ama henüz bizim için uygun bir koltuk değil. Cybex’in yeni modeli olan ve yeni Avrupa ”i-Size” regülasyonları ile uyumlu olan Sirona M i-Size 0-18 oto koltuğundan çok yeni haberim oldu. Cybex zaten aklımda olan 3 markadan biriydi fakat 9-18 grubunu tercih ettiğim için ve ön barı olduğu için Zibidikuş huysuzlanır düşüncesi ile elemiştim. Yeni koltuğumuz ile ilgili içime sinmeyen detaylar kafamda gezinirken operaistanbul imdadıma yetişti ve koltuğumuzu Cybex Sirona M i-Size ile değiştirmek konusunda bana yardımcı oldular. Koltuğu gidip mağazada gördüm ve Zibidikuş‘u içerisine oturttum. Kafası dahil tüm vücudunu kutu gibi sardığını söyleyebilirim. Başının yanındaki koruyucu yastıklar olması gerektiği gibi başına değiyor. Kumaşı kalite açısından çok iyi diyebilirim. 🙂

sironamisize

Tabii ki ADAC dahil olmak üzere önemli güvenlik testlerinden başarıyla geçmiş, hatta Amazon’da en çok satanlar arasına girmiş çift yönlü kullanılabilen bu koltuk arkaya dönük 5, öne dönük 3 pozisyonda kullanılabiliyor. Bu arada aklınızda olsun, 9-18 grubundaki koltuklar genelde sadece öne dönük kullanıldığı için yatma pozisyonunda eğim çok fazla olamıyor çünkü oto koltuğunun sırtı arabanın kendi koltuğuna dayanıyor. Fakat ters kullanılabilen koltuklarda, arkası boşta kaldığı için oldukça yatabiliyor. Cybex Sirona M i-Size da aynı şekilde, ters kullanıldığında yatış pozisyonu son derece yeterli. Entegre Lineer Yan Darbe koruması adında yanlarından çıkıntılar bulunuyor. Bunlar kaza anında darbeyi emip, minimuma indiriyor. İki yanında bulunan minik mıknatıslar sayesinde kemer tokalarını yanlara tutturabiliyorsunuz, böylelikle bebeğinizi rahat bir şekilde oturtup, bir yandan kemeri ayırmak zorunda kalmıyorsunuz.

Beni en çok şaşırtan ise Besafe izi comfort X3 ile yan yana gördüğümde içi genişliğinin aynı olması. Yani düşündüğüm gibi küçük değil, fakat onun kadar yüksek bir koltuk da değil. Yüksek olmaması da aslında camın kırılması durumunda güvenlik açısından daha iyi diye düşünülebilinir. Besafe’e göre çok daha kompakt ve küçük arabalara daha rahat olur muhtemelen.

Bu koltuk çok daha içimize sindi diyebilirim. Zibidikuş biraz daha büyük olsaydı belki sorun olmazdı fakat Cybex’in onu tam sardığını gördüğümde daha önce yanlış bir seçim yapmış olduğumu anladım.

Çocuk oto koltukları hakkında, yapılan testleri, sonuçları ve ailelerin yorumlarını vs görebileceğiniz bir site olan Kindersitzreboard.de Sirona M i-Size hakkında da yazmış. Site almanca olduğundan ben sizin için Google Translate üzerinden ingilizcesini alıyorum. Gönül isterdi sizin için oturup, çevirip türkçesini yazayım ama Zibidikuş izin vermiyor 🙂 Google Translate’de türkçe okumanızı da tavsiye etmem o sebeple orjinal sayfaya şuradan, ingilizcesine buradan ulaşabilirsiniz.

Zibidikuş’un yeni koltuğu ile henüz bir fotoğrafı yok, fakat yakında instagram hesabımızda bol bol görürsünüz 🙂

Sonuç olarak koltuğumuz artık değişti ve şuan içim çok daha rahat. Size tavsiyem, iyice araştırın. Çok çok araştırın ve benim gibi iki iş yapmayın :).

Güncelleme: Cybex Sirona M i-Size testlerden başarıyla geçmiş bir model ve bununla ilgili test sonuçları yavaş yavaş ulaşmaya başlamış. Aşağıda TestFakta İsveç bağımsız test kuruluşunun sonuçlarını görebilirsiniz. Sizin de görebildiğiniz gibi Sirona M i-size en güvenli oto koltuğu seçilmiştir. Diğer sonuçlar da bana ulaştıkça burada paylaşacağım.

0-1

 

Oto Koltuğu – Cybex Sirona M i-Size” üzerine 6 yorum

 1. Gizem dedi ki:

  Merhaba,
  Lida kuzusu güzel günlerde kullansın oto koltuğunu. Bende Cybex Sirona düşünüyordum ( m-size modeli çıkmadan önce ) şu an 26 haftalık hamileyim 🙂 Ön barı çok aklımı kurcalamıştı ve vazgeçmiştim 0-9 anakucağı/otokoltuğu alayım diyordum. Kiiii Sirona yine aklımı çeldi 🙂 Peki deneyimli anne olarak sizce yenidoğandan itibaren kullanımı rahat olur mu? Yoksa anakucağı/otokoltuğu en azından ilk 6 ay için daha mı rahat?

  • admin dedi ki:

   Merhaba, ben yenidoğandan itibaren kullanabileceğinizi düşünüyorum 🙂 eğer anakucağı zaten alacaksanız sirona’ya 3 aydan sonra da geçebilirsiniz belkix

 2. Aslı dedi ki:

  Sirona m i size adac testinden geçmiş bir model değil. Henüz teste girmemiş.
  Kullandığınız iki koltuğu karşılaştırdığınızda hangisinde rahat uyudu ?
  Sirona m i sizeda kafası öne düşüyor benim bebeğimin. Besafe ile değiştirmeyi düşünüyorum
  ama sanırım o da aynı

  • admin dedi ki:

   Merhaba, sirona M modeli Adac dahil olmak üzere bir çok testlerden başarıyla geçmiş bir model. Fakat sonuçlar henüz güncellenmemiş. Cybex distribütörü Opera istanbul’dan en doğru bilgiyi alabilirsiniz. Bana İsveç bağımsız test kuruluşu olan TestFakta’nın sonuçlarını yolladılar ve yazıya ekleyerek güncelledim. Sirona M en güvenilir oto koltuğu seçilmiş. Diğer sonuçlar geldikçe de sayfayı güncelleyeceğim. Lida’nın başı tam tersi Besafe’de sürkeli sallanıp düşüyordu. Kafası boşta kalıyordu zaten değiştirmek istememin sebeplerinden biri buydu. Sirona’da böyle bir problem yaşamadık. Ters kullanıyoruz koltuğu ve yatar pozisyonda gayet rahat uyuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir