Zibidikuş 8 Aylık

8 ayMerhabalar,

bir süredir sessizliğimi koruyordum kabul ediyorum, fakat siz de anlarsınız ki Zibidikuş büyüyor, çok hareketlendi, yerinde durmuyor ve ben başımı kaşıyacak zaman bulamıyorum 🙂

Öncelikle ben Zibidikuş‘un gelişim evreleri ile ilgili olan yazılarını hep doktor kontrolünden sonrasına yazmaya alıştığım için 8. ayı atlar gibi oldum. Yani kontrolümüzü bekliyordum, fakat kontrol 9. ay kontrolü olacak o sebeple Zibidikuş‘da gözlemlediğim değişiklikleri ve genel olarak gidişatı anlatan bir yazı yazmak istedim 🙂

8. ayımız biraz rüzgarlı ve arada fırtınalı geçti. Yer yer sakin dönemler oldu, fakat genel olarak huzursuzdu, tabii bunda atak döneminin de etkisi vardı.

Uykularımız son haftaya kadar biraz problemliydi. Sıcakların da bastırmasıyla Zibidikuş bir türlü uykuya dalamamaya başladı. Gündüz uykularında kucak istiyor, bana yapışıyor ve 1 saat gezinmek istiyordu. Yatağına koyduğumda sanki diken varmış gibi uyanıyordu ve tekrar başa dönüyorduk. Gece uykularında ise; akşam 19:00 banyosundan sonra meme faslı devam etti, fakat uykuya dalması 1 saati buluyordu çoğu zaman. Bir dönem gece 20dk’da bir ağlayarak uyanmalara başladı. Bu yaklaşık 3 gün civarı sürdü ve kendiliğinden geçti. Yine de 4-5 defa uyanıyordu. Son bir haftadır akşam 20:00’de uykuya dalıp 23:00-00:00 arası meme emiyor ve tekrar 04:00’a kadar uyuyor. Fakat sabah 5-6 dan sonra 10-15dkda bir uyanıyor. Eğer yatakta yanıma alırsam 8 e kadar uyuduğu oluyor.

Yemek konusuna gelince, yine problemli geçirdik diyebilirim. Zibidikuş 8. ayın neredeyse tamamında ‘özellikle’ sol memeyi reddetmeye başladı. Sağ memeymiş gibi verdiğimde alıyor fakat kafasını o tarafa çevirdiğimde asla almıyordu. Önce kulağında problem olabileceğini düşündüm, fakat uyurken üzerine yatabiliyordu ve başka bir sıkıntısı yoktu. Sonra araştırdığım kadarıyla bu dönemlerde bebeklerde meme reddi yaşanabileceğini öğrendim. Asla pes etmedim ve şuanda yine de tam barışmış olmasa da sol meme ile arası biraz daha iyi.

Ek gıda serüvenimiz ise inişli çıkışlı devam ediyor. Zibidikuş bildiğiniz üzere BLW ve klasik karışık besleniyor. 8. ayın 2. haftasına kadar öğlen yemeklerini hep çorba olarak hazırlıyordum. Kahvaltıda pankek yapıp önüne koyuyor ya da zeytin ve meyve veriyordum, kendi yiyordu. Normal şartlarda çiğneme ile ilgili hiç bir problemi yok, fakat çorba vermekten vaz geçip, normal sebze yemeği yaptığımda ve hafif ezerek kaşıkla kendim yedirmeye çalıştığımda 2 kaşıktan sonrasını asla yemek istemedi. Yaptığım zeytinyağlı kabak yemeği ve sulu köfte aynen kaldı. Ben de inatla bir süre çorba vermedim, sebze yemekleri ile de zorlamadım, fakat mücver gibi kendi yiyebileceği katı besinler ile beslemeye devam ettim. Malesef sebze yemeklerini hala yemiyor, çorbaya şimdilik geri döndüm. Fakat çorbanın yanında, yaptığım krakerleri gayet güzel çiğneyip yutarken taneli sebze yemekleri ile ne zoru var hala anlayabilmiş değilim…

8. ayın son haftasında uykusu ve yemesi biraz olsun düzeldi. Öncekine göre çok daha iyi ama yine de mükemmel değil. Durduk yere ağlamaları gitti sayılır, daha sakin. Yemek konusunda zorlamıyorum. Yiyebildiği kadarıyla yiyor ve hala aralarda meme emiyor.

 • Zibidikuş bu ay çok güzel emekliyor, ayakta duruyor ve buna bayılıyor.
 • Son bir haftadır ellerini bırakıp 2-3 sn kadar ayakta durabiliyor.
 • Yan yan sıralamaya başladı ve mutlu olduğu anlarda sürekli alkış hareketini yapıyor 🙂
 • Gidenlerin arkasından ‘bye bye’ şeklinde el sallamasını öğrendi.
 • Canı meme istediğinde, tişörtümü yakasından indirmeye çalışıp mızıldanıyor 🙂
 • Oyuncaklarında çalan şarkıları ben söylediğim anda hemen dönüp o oyuncağı bulmaya çalışıyor.
 • İnsanları çok çok az yabancılamaya başladı. Eğer tanımadığı birinin kucağına almasına izin verirsem gözü asla benden ayılmıyor ve bir süre kaşları çatıp o kişiyi inceliyor.
 • Sürekli görüş alanında olayım istiyor.
 • Sevdiği insanların kucağına gitmek için kollarını açıyor.
 • Şuana kadar alt iki dişi çıktı, üst damakları biraz kabardı fakat gelen bir diş yok henüz.
 • Müzik çaldığı anda poposunun üzerinde sallanıyor ve alkışlıyor.
 • Ben mutfakta iş yaparken onu mama sandalyesine oturtuyorum. 5 dk bile dolmadan sıkılıyor ve kaldırmam için çığlık atıyor. Sürekli onunla konuşuyorum ve çığlık atmayı bırakana kadar kucağıma almıyorum.
 • El bileklerini sürekli oryantal yapıyormuş gibi kıvırıyor. 🙂

Benim 8.ayda Zibidikuş‘da gördüğüm değişiklikler bunlar. Bakalım 9. ay doktor kontrolümüzde bizi neler bekliyor olacak.

 

Zibidikuş 8 Aylık” üzerine 5 yorum

 1. Birsen dedi ki:

  Merhabalar, kaçırmışım bu ayki yazınızı.. Tam dertlenirken benim çocuğumda 20 dk bir çığlık çığlığa uyanıyor neden acaba diye , yazınızla beraber bu ay’a has bir durum olabileceğini farkettim ve rahatladım doğrusu.. Umarım öyledir de..teşekkürler?

 2. Bilgeb dedi ki:

  Blw ile ilgili araştırma yaparken bloğunuza rastladım hoş siz o yolları çoktan geçmişsiz ama belki fikir verirsiniz oğlum tam 9 ayı doldurdu 9 a girdi emiyor ve sadece yoğurt ve çorba ıhlamuru bardaktan büyük insan gibi yiyor kaşıkla yemek yemeği red ediyor dişimiz çıkmadı daha ama diş agrısı değil sebeb masasına oturunca kıyamey kopuyor kaşıkla verince 3. Kaşıkta eliyle sanki uykusu gelmiş gibi yüzünü ovuşturuyor taneli hiç birşey vermedim daha ama blw ye geçmeyi düşünüyorum açana çok mu geç kaldım ama mevcut halimizle gidersek sonu hiç parlak değil kaşık YÖK sadece bardakla olmaz kahvaltı ya başlayamadık çok üzülüyorum dahaki yumurta yemedi ne Rafadan ne haşlama lütfen deneyimlerinizi paylaşın alakanız için teşekkür ederim 😊 🙏🏻💙

  • admin dedi ki:

   Merhaba, 9 ay BLW başlamak için geç değil öncelikle. Ben Lida için çok katı BLW uygulamadım. Sıvı gıdalarda ben de destek oldum ama kendisine de bıraktım. Henüz kendisi kaşık kullanamaz tabii ki Lida 14 aylıkken iyice kavramaya başlamıştı kaşık olayını. Size önerim artık pütürlü yedirmeye başlamanız. Sebzeleri buharda haşlayıp 3 gün kuralı ile kendisinin yemesine izin verebilirsiniz. Lida da haşlama yumurtayı 2 yaşında okula başlayana kadar yemedi. O sebeple hep omlet yaptım. Omlet yapıp küçük küçük önüne koyabilirsiniz. Bir dönem onu da yemiyordu ben de pankk yapıyordum. Ek gıda yazılarımı okumanızı öneririm 🙂 çok kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir