Bebek ile Seyahat

seyahatTatil vakti geldi, geçen sene karnım burnumda çıktığım bu yolculuğa bu sene karnımdaki kollarımda çıkıyorum 🙂

Zibidikuş genel huy itibarıyla gayet sakin ve uyumlu bir çocuk ama gel gelelim sabit bir yerde durmaktan hoşlanmıyor, hele araba koltuğu onu deli edebiliyor. Hadi şehir içi kısa mesafelerde zırlamasına dayanıyoruz ama İstanbul-Çeşme arası bu mesafeyi 9 aylık bir bebekle nasıl atlatacağımız konusu uzun bir süredir kafamı kurcalıyordu.

İş durumları vb sebeplerle bayramda Çeşme’ye gelip gelemeyeceğimizi bir türlü belirleyememiştik. Son anda gelmeye karar verdiğimizde de Bandırma feribotunda yer yoktu ve feribotla Bursa’ya gelmek zorunda kaldık, e haliyle yol biraz uzadı 🙂

Hayatım boyunca kendi bavulumu hep kendim hazırladım. Şimdi bir de Zibidikuş eklendi. Kendimde çok önemsemesem de onun gerekli herhangi bir eşyasını unutma stresi fenaydı 🙂 Bir gün önceden tüm çantaları hazırladım. 3 kişi için 3 sırt çantası + 1 el çantası ile toparlandık. Tatil uzun bir tatil olduğundan ve Cuma günü başladığından, herkes o gün yola çıkar düşüncesiyle pazar günü yola çıktık. İlk defa kendi arabamızla gidecektik ve ilk defa Zibidikuş ile oto koltuğu Cybex Sirona m i-Size‘ı uzun yolda denemiş olacaktık. Bizimle birlikte anne de geldi ve seyahatimize 4 kişi başladık.

Zibidikuş ile birilikte sabah 07:00’da uyandık. Daha sonra 9:30 gibi tekrar uyudu ve ben o sırada son hazırlıkları tamamladım. Uyandığında kahvaltısını yedirdim ve saat 11:15 gibi İstanbul-Levent’den yola çıktık. Feribotumuz 12:15’de kalkıyordu. Gayet güzel yetiştik ve bindik. Feribot oldukça kalabalıktı. Zibidikuş‘u kalabalıkta oyalamak inanılmaz kolay. Masanın üzerine çıkardık, gelen geçene laf atıp durdu 🙂 Uykusu geldiğinde kanguruya koydum ve neredeyse inene kadar uyudu. Bursa üzerinden yolumuza devam ettik, fakat feci bir trafiğe yakalandık. Zibidikuş bir süre idare etse de mırıldanmaya başladı. İki gün önce satın aldığım ve hiç görmediği bir kitabı eline verdim, yaklaşık 15 dk oyaladı. Devamında ilk mola yerimiz olan Susurluk’a kadar, kuru kayısı, ev yapımı kraker, bol, su, şarkılar, türküler, üzüm ve oyuncaklarıyla bir şekilde oyaladık. Bu yazının sonunda Zibidikuş için yanıma aldığım ürünler listesini yazacağım 🙂

Mola yerine varmadan 10 dk önce uyuyakaldı. O uyuduğu için anne ile arabada kaldı ve biz bir şeyler yiyip geldik. Mola yerinden çıkmadan tekrar uyandı. Koltuğundan kaldırıp biraz kucakta eğlendirdikten sonra tekrar yola çıktık. Fakat bu sefer pek eğlendiğini söyleyemem 🙂 Çok sıkıldı ve kalkmak istedi. Arkada yanında ben oturduğumdan maymun oldum diyebilirim. Çeşmeye gelmeden evvel 2 defa daha mola vermek zorunda kaldık. Normalde 19:00’da banyo yapıp 20:00’ye doğru uyuyan Zibidikuş saat 20:30’da sızdı ve bir daha eve varana kadar uyanmadı. Fakat trafik öyle çoktu ki eve gelmemiz neredeyse 23:00’ü buldu. Zibidikuş‘u koltuğundan alıp uyandırmadan yatağına transfer ettim. Uyku arasında 2 defa emdi ve saat 05:00 gibi gözlerini açtı. Nerede olduğunu anlayamamanın verdiği şaşkınlıkla etrafa bakınıp durdu 🙂 Tekrar uykuya dalması 06:00’ı buldu ve 07:00 gibi tamamen uyandı. 09:00’da tekrar uyuttum ve şimdi bunları yazabiliyorum :).

Bu kadar detaylı saat vermemin sebebi programımızın nasıl ilerlediğini iyice anlatabilmek, umarım sıkmamışımdır 🙂

Şimdi size müthiş bir ipucu vereceğim. Anne yola çıkmadan önce Zibidikuş yer diye minik badem salatalıklardan almış. Buz kutusunun içerisine koymuştuk. Zibidikuş‘un en huysuz olduğu zamanlarda eline bir tane soğuk soğuk verdim. Yol boyu durmaya çocuk 2 saat oyalandı. Tabii ki koltuğunu dik konuma getirip, gözünüzü ayırmamanız gerekiyor ve tabii ki ek gıdaya geçmiş olması, dik oturabiliyor ve çiğneyebiliyor olması gerekiyor.

Dönüşte havuç da alacağım yanıma. Dönüşümlü olarak veririm artık 🙂

Gelelim Zibidikuş için yolda yanıma aldıklarıma;

 • 4-5  farklı sevdiği oyuncak
 • 1-2  hiç görmediği yeni oyuncak
 • 2-3 kitap
 • Sırtına koymak için 1 müslin örtü
 • Oto koltuğuna sermek için 1 müslin örtü
 • 5 kuru kayısı
 • 10 üzüm
 • 3 ev yapımı kraker
 • 3 soğuk salatalık
 • Bol su
 • Arabanın camı için güneşlik
 • Yedek kıyafet
 • Yedek bez

Yedek kıyafetler hariç hepsi iş gördü 🙂 Hatta bunlar yetmedi kendi gözlüğüm, babaannesinin kol saati, su şişeleri vs verdik eline. Sonuçta biraz zırlamalı, biraz uykulu bir yol geçirdik. Zibidikuş toplamda 30 dk’dan iki defa uyudu ve 2 defa zorla 3-5 dk emdi. Canı uyumak da emmek de istemedi. Uyurken evde dinlediği müzikleri de açtım. 3 defa da altını değiştirdim. Fakat yurdum insanı (genelleme yapmayayım ama bir çoğu öyle) mola yerlerindeki bebek odalarını leş gibi bıraktığı için, emzirme ve alt değiştirme işlerini hep arabada yaptım.

Oto koltuğumuzdan bahsetmem gerekirse;

Yolculuk boyunca ters konumda kullandık. Kendi kumaşı kış mevsimi için daha uygun yazın terletebiliyor, fakat tüm koltuklar böyle zaten. Ben büyün boy müslin bir örtüyü kemer yerlerine denk gelecek şekilde kestim ve koltuğun üzerine serdim. Terleme olayından bu şekilde kurtulduk 🙂 Zibidikuş yatar pozisyonda çok rahat uyudu, kafası kesinlikle düşmedi. Atıştırmalıklarını yerken de hemen dik konuma getirdim. Gerçekten çok memnunum.

Biraz yorucu bir yolculuğun sonunda şimdi Çeşme’deyiz. Dönüşümüz nasıl olacak bakalım?

Bebek ile Seyahat” üzerine 2 yorum

 1. Gamze dedi ki:

  Merhaba, oto koltukları yanmaz kumaş olduğu için terletiyor. Müslin bez örtmek terlemesini engeller ama kumaş da niteliğini, işlevini yitirir. Bu yüzden örtülmesi çok önerilmiyor. Kazasız, iyi yolculuklar size.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir