Bebekle Bir Gün – 10. Ay

10ayZibidikuş ile bir günümü anlattığım bir yazımı daha önce paylaşmıştım, şuradan ulaşabilirsiniz. . Fakat o zaman henüz 4,5 aylıktı, küçüktü ve büyüdükçe aktiviteler artmaya, günümüz şekillenmeye başladı. Şimdi tam 10 aylık. Nasıl vakit geçiriyoruz? Zibidikuş günde kaç defa uyuyor? Kaç öğün yemek yiyor? şeklinde bir çok soru alıyorum, umarım bu yazım tüm bu sorulara cevap olur :).

Genelde sabah 07:30‘da uyanıyoruz. Eğer sabah uyandıktan sonra kendi yatağıma alıyorsam bu saat 09:00‘a kadar uzayabiliyor. Eğer ben çok yorgunsam bunu arada yapıyorum 🙂 Uyandığı gibi biraz meme emiyor. Emme süresi çok kısaldı 2dk’dan fazla emmiyor diyebilirim.

Kendi odasına geçiyoruz ve temizlenip, iyice ayıldıktan sonra mutfağa indirip aç karnına bir tatlı kaşığı keçiboynuzu özünden veriyorum. Daha sonra tekrar odasına çıkıp, onu oyuncaklarının arasına bırakıyor ve yanında oturuyorum. Bir sonraki uyku saatine kadar kendi başına oynuyor, arada yanıma geliyor.  Arkada hep müzik çalıyor. Zibidikuş müziği ve dans etmeyi çok seviyor, tempo tutuyor o sebeple arka planda ses hep oluyor genelde. Müziği cep telefonumdan çalıyorum. Instagram videolarında müzik duymayanlar şimdi biz hiç duymadık demesinler. Kamera açıldığında müzik susuyor :))

Saat 10:00-10:30 arası ilk gündüz uykusuna yatıyor. Yaklaşık 30 dk süren bu uyku süresinde ben de onun kahvaltısını hazırlayıp, kendi işlerimi hallediyorum. 11:00 gibi uyandığında, bir 15 dk ayılmasını bekliyorum ve kahvaltı faslına geçiyoruz. Kahvaltısı genelde 20 dk sürüyor, içeriğinde pankek, tam buğday ekmeği, burgu peynir, zeytin, meyve seçeneklerinden bir kaçı oluyor.

Saat 13:30‘a kadar birlikte kitap  okuyoruz, oyuncaklarıyla oynuyoruz, kelime kartlarına bakıyoruz. Sürekli onunla konuşuyorum, sorular soruyorum, nesneleri bana getirmesini izliyorum. Ahşap blokları üst üste koyuyorum ve yıkmasını izliyorum. Odasında oturmaktan sıkıldığında salona indiriyorum, biraz daha geniş alanda biraz daha özgür bir şekilde hareket edebiliyor.

13:30-14:00 arası öğle yemeğini yiyor. Öğle yemeğinde ise duruma göre çorba, makarna, köfte, mücver, meyve seçeneklerinden biri ya da bir kaçı oluyor. Yemekten sonra temizlenip, tekrar odasına çıkıyoruz. 30 dk kadar müzik dinleyip dans ediyoruz, ya da oyuncaklarıyla oynuyoruz. Biraz daha yoruluyor ve meme emip, tekrar 30-40 dk’lık uykusuna yatıyor. Zibidikuş‘un uyuduğu sırada ben ya duş alıyorum, ya yemek yiyorum ya da ev işleriyle uğraşıyorum. Kısa kısa uyuduğu için her uykusuna ancak bir iş sığdırabiliyorum :). 15:00 – 15:30 gibi uyandığında biraz kucakta evi turluyoruz. Hava durumuna göre, onu giydirip yakınımızdaki parka götürüyorum. Eğer dışarı çıkacaksak ara öğününü de yanıma alıyorum. 16:00 – 16:30 arası ya meyve ya da yoğurttan oluşan ara öğününü yiyor. Yoğurdu bazen kaşıkla yediriyorum bazen sulandırıyorum pipetle içiyor. Meyveyi ise kendisi yiyor. Parka gitmişsek eğer, arabasıyla turluyoruz, ya da piknik örtüsü yanımda götürüyorum üzerinde vakit geçiriyoruz.

Akşam yemeği saati olan 18:00’e kadar ya dışarıda oksijen alarak ya da evde kitap, müzik, oyuncak, kart döngüsü içerisinde vakit geçiriyoruz. Eğer çok yorgunsam ve durmuyorsa 10-15 dk kadar Duck TV açıyorum. Çok çok ilgilenmese de 5 dk kadar ilgisini çekiyor sonra ara ara bakıyor. Evet televizyonun zararlarını biliyorum.

Saat 18:00‘de akşam yemeğini yiyor. İçerik öğlen yediğine göre değişiyor. Öğlen çorba yediyse, akşam farklı bir şey yiyor. Yanında yine meyve veriyorum.  Akşam yemeğinden sonra saat 20:00‘deki banyo saatine kadar yine ya dışarı çıkıyoruz, ya evde vakit geçiriyoruz. Babası da gelmiş oluyor, biraz onunla oynuyor. Başta saydığım, yapabileceğimiz tüm aktiviteleri, gün içerisinde yaptıklarımıza göre dönüşümlü olarak tekrarlıyoruz. Bazen ben iş yaparken mutfakta oturup beni izliyor, bazen kendi kendine oynuyor. Günün en zor saatleri akşam saatleri çünkü, Zibidikuş‘u son gündüz uykusundan sonra akşam uykusuna kadar uyutmuyorum. Son saatlerde artık iyice uykusu gelmiş ve biraz acıkmış oluyor.

Saat 20:00‘de yaklaşık 10 dk süren banyo faslı başlıyor. Oyuncaklarıyla biraz oynuyor, suda vakit geçiriyor ve odasına geçiyoruz. Mozart’ın ninnilerinden oluşan bir albümü açıyorum. Zibidikuş doğduğundan beri akşam uykularını bu albümle uyuyor. Müzik eşliğinde kurulanıp giyindikten sonra günün en uzun süren meme faslına geçiyoruz. En uzun dediğim 5 dk :). O sırada uyuyor ve yatağına koyuyorum. saat 23:00-00:00 arası, 03:00 ve 06:00‘da genelde emmek için kalkıyor. Evet gece uykularımız biraz bölünüyor ama bir şekilde düzene girecektir diye umuyorum.

24 saatimizi bu şekilde tamamlıyoruz 🙂 Günlerimiz %90 bu şekilde geçiyor. Bazen babaannemize gidiyoruz ya da o bize geliyor. Bazen de çıkıp çarşıda dolaşıyoruz ya da arkadaşımın yanına gidiyoruz.

Umarım merak edenleri biraz olsun rahatlatımştır bu yazım, şimdilik bu kadar… 🙂

Bebekle Bir Gün – 10. Ay” üzerine 2 yorum

  1. bilge şimal dedi ki:

    Merhaba ,
    Benimde 9 aylık bir kızım var, Lida ondan büyük olduğu için doğumdan beri sizi takip ediyorum,paylaşımlarınız için teşekkürler çoğu zaman faydalanıyoruz.Bir konuda fikrimi iletmek istedim Lida nın geceleri sık uyandığından bahsediyorsunuz, geceleri sık uyanması acıktığı için olabilir mi ? Geceleri ne kadar süre emiyor bilemiyorum ama belki sütünüz yeterli gelmiyor olabilir.Anladığım kadarıyla akşam 9 gibi uyumuş oluyor banyodan sonra yediriyor musunuz bilemiyorum ama şuanda yaşı da müsait belki yatmadan kaşık maması verseniz veya uyku arasında devam sütü verseniz belki gece uyanmaları azalabilir,

    • admin dedi ki:

      Merhaba oncelikle ben tesekkur ederim 🙂 Lida aciktigi icin uyanmiyor, daha cok bunu aliskanlik haline getirdigi icin uyaniyor diyebilirim. Ac olmadigindan eminim. Saat 18.00de aksam yemegini yiyor, uzerine uyumadan meme emiyor ve onu tok tutacak kadar yeterli bunlar. Kasik mamasi ve formul mama hic vermedim vermeyi dusunmuyorum. Cok tesekkurlwer tekrar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir