Zibidikuş 11 Aylık

11aySon 1 ay nasıl geçti hiç anlamadım. Her şey o kadar hızlı geçti ki. Bu ay ile ilgili anlatacak çok da bir şey yok sanki düşününce ama ona rağmen nereden başlayacağımı bilmiyorum.

Zibidikuş 11 aylık olalı 1 hafta oldu. Değişim konusunda gelişimsel olarak 10.ay ile bir gidiyor diyebilirim. Biraz ilerleme var tabii ki ama genel olarak aynı. 10. ay yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bu ay doktor kontrolümüz yok. Fakat yine bu ay içerisinde Dubai’ye doğru yurtdışı seyahatimiz oldu ve seyahat öncesi kontrol zamanı olmasa da doktoruna götürdüm ve gideceğimizi söyledim. Dubai ile ilgili ve Zibidikuş‘un orada beslenmesi vs ile ilgili kendisinden bilgiler aldım. Tartmadı ve boyunu ölçmedi, çünkü asıl kontrolümüz 1 yaşından sonra olacak, yani Ekim ayı içerisinde gideceğiz. Dubai seyahatimiz ile ilgili ilk yazımıa buradan ulaşabilirsiniz.

Bu ay gözlemlediklerim;

 • Fiziksel olarak inanılmaz büyüdüğünü hissediyorum. Yüz ifadeleri bile bebeklikten yavaş yavaş çıkıyormuş gibi hissettiriyor.
 • İnatçı kişiliği fazlasıyla kendini göstermeye başladı. Eğer istemediği bir şey olursa inanılmaz direniyor. Örneğin mama önlüğü takamıyoruz.
 • 1 yaşına 1 aydan az bir süre kaldı ve son 1 haftadır uyku konusunda beni çileden çıkarıyor. Gündüz hiç uyumak istemiyor. Normalde 3 defa 30’ar dk uyuyan çocuk bir defa zar zor uyur hale geldi. Buradan da anladığım artık gündüz uykularını teke indirmek istiyor. Fakat ara süreçteyiz ve hem uykusu olup hem uyumak istemeyince huysuz ve mızmız oluyor.
 • Bir defa tekrar etsem bile nesnelerin ne olduğunu öğreniyor ve unutmuyor.
 • Babasına iyice düşkün olmaya başladı. Onu gördüğü zaman çok heyecanlanıyor.
 • Son 1 haftadır sürekli emmek istiyor. Ben kıyamayıp veriyorum fakat bu sefer ek gıda alımı sekteye uğruyor. Bunun da 1 yaş büyümesi ile ilgili bir süreç olduğunu düşünüyorum.
 • Yürümesine çok az kaldı. Elinden tutarsam düzgün adımlar atabiliyor. Sadece cesareti yok o da gelse yürüyecek.
 • Kitaplardan alamıyorum kendisini. Sürekli kütüphanenin altında ve sürekli miy miy şeklinde kitapları gösteriyor. Kucağa aldığımız anda oraya gitmek istiyor. Şimdiden favori kitapları hatta favori sayfaları var. Yakında kütüphanesini montessori usülü yere indireceğim. İstediği zaman kendi gitsin alsın diye. Fakat tek sorun var ki; hepsini kemiriyor 🙂
 • Hareketli kitaplarda, nereyi çekince ne çıkıyor yavaş yavaş söktü. Kendi kendine yapmaya çalışıyor. Önceden hep ben gösterirdim.
 • Gece uykuları değişken. Bir süredir 2-3 defa emmek için uyanıyordu ama son 2 gündür akşam 8 sabah 5 deliksiz uyuyor. 5’de emmek için uyanıyor sonra 7-7:30’a kadar tekrar uyuyor. Umarım böyle gider.
 • Bazı hareketleri çok çabuk öğreniyor. Örneğin 2 gündür tavşanını öp, beni öp vs dediğimde öpmeye başladı. Eline mendil aldığı anda elini ve popoyu sallamaya başlıyor. Çünkü kasap havası müziği çalmamı istiyor 🙂 Halay başı Zibidikuş.
 • Sesin yankı yaptığı ortamlarda bunu farkederse avaz avaz bağırıp çığlık atıyor.
 • Önceden kanguruda çok daha çabuk uyurdu şimdi neredeyse hiç uyumuyor. Sanırım bu da 1 yaş ile ilgili.
 • Dışarıda emzirmem imkansıza yakın. Emzirme örtüsünü zaten 5. aydan beridir kabul etmiyor. Emzirme odaları vs de farklı bir ortam geldiği için kesinlikle emmiyor. Zaten şu emzirme odalarına ne diye şekiller, renkler koyarlar anlamam. Düz beyaz duvar bir adet koltuk tamam işte. Diğer türlü çocuk nereye bakacağını şaşırıyor.

Bu ay gözlemlediklerimde aklıma gelenler bunlar.

Bir de Zibidikuş normalde kendi küvetinde banyo yapıyordu. Fakat Dubai seyahatinde ve döndükten sonra da normal duş tarafında yıkamaya başladık. Bizim banyomuzda küvet yok duşakabin var. Yere ikea’dan kaydırmaz ve tabure aldık. Zibidikuş‘u üzerine oturtuyorum ve duş ahizesiyle yıkıyorum. Suyun o şekilde akması da ilgisini çekti. Kaydırmazın üzerine oturup oyuncaklarıyla da oynayabilir. Biz de su doldurup boşaltma işinden kurtulmuş olduk 🙂

4. aydan beridir kafasında olan konaklar bir türlü geçmek bilmedi. Normalde zeytinyağı sürmek gibi bir sürü yöntem var fakat hiçbirini yapmadım. En son, geçen hafta hamileyken almış olduğum Chicco konak tarağı ile başını taradım ve ne kadar konak varsa hepsi döküldü. Çocuk rahat bir nefes aldı sanıyorum 🙂

Bu ay sanırım boya gitti. Zibidikuş zaten kilolu bir bebek değil, zayıf da değil normal bir bebek. Hastalandığı dönem kg vermişti fakat toparladığını umuyorum.

Bu ay ile ilgili paylaşacaklarım şimdilik bunlar. Önümüzdeki ay görüşmek üzere 🙂

 

Zibidikuş 11 Aylık” üzerine 6 yorum

 1. Aylin e. dedi ki:

  Yazınızı ilgiyle okudum. Kızım şimdi 12 ay 1 haftalık. 11. Ayda bütün uyku düzeni bozuldu. Güzdüz uyutamadım. Çok sıkıntı yaşadık. 12. Aydan sonra yavaş yavaş uyku düzeni yeniden oturdu. Şimdi de yeme düzeni değişti. Bu aralar yemek yememe problemimiz var. İnatçılıkta en üst noktadayız. Daha üstü var mı bilmiyorum.😀 Bu arada da çok hızlı öğreniyorlar artık. Algılarını artıracak uyarıcılar ve yeni şeyler öğretmek çok önemli sanırım bu ay da. Yazınız için teşekkürler👏

  • admin dedi ki:

   Çok teşekkürler öncelikle 🙂 Lida’nın da bütün uyku düzeni 11. ayda bozulmaya başladı. Açıkçası korkuyordum ama yorumunuzu okuyunca biraz rahatladım. Umarım düzene girer :). Bizde de yeme konusunda sıkıntılar var. Hala öğünleri aslınd atam oturtabilmiş değiliz. Meme emiyor olması da işi bozuyor. Umarım en yakın zamanda hep birlikte bir düzene gireriz 🙂

 2. Busra dedi ki:

  Merabalar benm oğlum da tam sızın kız gıbı 12.aya girmek üzere ,aynı ınatçılıkta bır numara , cok anneci sureklı benm pesımde:( yalnız bızde bı sorun var hırçınlaştı buaralar ısırıyor bayanların saçlarını cekıyor vuruyor bıyerde bı yanlışlık mı yaptık bılmıyırum korkuyorum hep boyle olacak dıye,acaba bu konuda neyapabılırım bılgılerınızden faydalanmak ısterım;)

  • admin dedi ki:

   Merhaba, 1 yaş civarı sanırım bütün bebeklerde bir atak dönemi oluyor ve zorlu geçiyor. Hepsinin bu gelişime tepkisi farklı oluyor. Lida da çok değişti. Sinirli ve çabuk öfkelenen bir bebek olmaya başladı. Benim tavsiyem (ne kadar doğrudur bilmiyorum) tepki vermeden dikkatini başka yöne çekmek olacak. Benim kızımda işe yarıyor şuan için.

 3. nilimu dedi ki:

  Merhaba Dilara Hanım, sizi daha zibidiluş doğmadan önce takit etmeye başlamıştım. Youtube kanalınıza yoğunlaştığınızda hamileydim sizinle büyüdük diyebilirim. Şimdi instagramdan takibe devam ediyoruz.Kızım 11. Ayında paylaşımlarınız hala çok bilgilendirici ve samimmi. Sayenizde reklamsız abartısız paylaşımlarınızdan hem keyif alıyoruz hem çok şey öğreniyoruz. Teiekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir