Emeibaby Kanguru – Toddler Size

emeibaby4Öncelikle uyarayım, bu yazı bir sponsor yazısı değildir. Markayla karşılıklı anlaşıp yazılmış bir yazı hiç değildir 🙂 Tamamen kendi tercihlerim doğrultusunda yaptığım alışverişte ürün ile ilgili tecrübelerimi iyisi ve kötüsü ile paylaşıyorum.

Beni instagram ve blogum üzerinden takip edenler bilirler, özgürlüğüme çok düşkünüm. Özellikle Zibidikuş doğduktan sonra kendimizi eve kapatmamaya ant içmiştim. Doğumun 3. gününden itibaren evin dışına çıkmaya başladım. Önce bahçe, sonra site içerisinde derken normal hayatıma geri döndüm :). Bu yolda bana eşlik eden ise ödediğim parayı sonuna kadar hak eden ve geçen süre içerisinde benim ayrılmaz bir parçam haline gelen canım kangurum oldu.

Yeni doğmuş bir bebeğe bir annenin verebileceği en iyi şey ona yakın olması, göğsünde taşıması, bebeğini kokusundan mahrum bırakmamasıdır. Etrafınızdaki ‘aman kucağa alışır’ laflarına aldırmadan kuzunuzu sarıp sarmalayın, zira doğum sonrası 3 ay 4. trimester olarak geçer ve bebek kendisini hala anne karnında sanmaktadır. Dünyaya alışma evresinde yapılabilecek en güzel şey annenin ona yakın olmasıdır.

ergonomikNeyse… Konumuzda dönersek ilk 3 ay bebeği taşımak için en uygun yöntem bir wrap sling edinerek taşımaktır. Sarın sarmalayın kokusunu burnunuza çekin. 3-4 aydan sonra daha pratik bir şey arıyorsanız bir çeşit kanguru edinebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en ama en önemli şey kangurunun ergonomik olması gerektiğidir. Yani, bebeğin bacakları M pozisyonunu sırtı da C şeklini koruması gerekir. Piyasada satılan, bebeğin bacaklarını pırasa gibi sarkıtan, üreme organlarına baskı yapan, sırtını kazık yutmuşçasına dik tutan bir çok kanguru ergonomik değildir.

wrapBen ilk 3 ay Neko wrap sling, sonrasında da Zibidikuş 1 yaşına gelene kadar Boba 4G ve Ergo Baby 360 kullandım. Bunlarla ilgili tecrübelerimi paylaştığım yazıma şuradan ulaşabilirsiniz.

Zibidikuş‘un boyu 77cm’e ulaştığından ve şu anda muhtemelen geçtiğinden çok acil gerekli olmasa da toddler size bir kanguruya geçebiliyordum. Öncelikle toddler size kanguru ne demek onu açıklayayım; bebeğinizin boyu 80 cm ulaştığında veya geçtiğinde kullanabileceğiniz biraz daha büyük beden bir kanguru demek.

Boba 4G beni bir müddet daha götürürdü ama sırt desteği biraz kısa kalmaya başlamıştı. Öyle de kullanılır, fakat ben Zibidikuş biraz daha rahat etsin istediğimden, aynı zamanda dokuma kumaşı çok merak edip wrap olarak sarıp sarmalamaya üşendiğimden, hem dokuma kumaş olup bebeğimi yumuşacık saran hem de bir kanguru rahatlığında ve pratikliğinde olan bir ürün arayışındaydım.


emeibaby1Emeibaby ile de bu şekilde araştırırken karşılaştım. Emeibaby’nin hem baby hem toddler size ürünleri mevcut. Yani doğumdan itibaren kullanmak için baby size alabilir ya da benim gibi belli bir süre sonra kullanmak için de toddler size tercih edebilirsiniz.

Doğumdan itibaren kullanmak isterseniz Ergo Baby ya da Boba 4G gibi diğer kangurularda bulunan yenidoğan aparatlarına gerek olmadan direkt kullanabilirsiniz. Dokuma kumaş olduğundan yumuşacık ve bebeğinizi çok güzel sarıyor. Aynı zamanda hem wrap sling hem de kangurunun birleşimi bir ürün olduğundan bacak aralığını bebeğinizin boyutuna göre ayarlayabiliyorsunuz.

emeibaby2

İlk başta acaba beni zorlar mı diye düşünmedim değil. Çünkü normal bir kanguruda olduğu gibi tak ve çık yapamıyorsunuz. Her giydiğinizde kanguruyu bebeğinize göre bir daha ayarlamanız gerekiyor. Bu aslında çok iyi bir özellik çünkü yazın bebeğinize sadece atlet de giydirseniz, kışın kar montu da giydirseniz rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Daha ilk denememde korktuğum gibi olmadığını gördüm. Youtube’dan izlediğim videolardan nasıl kullanıldığını öğrendim ve tekrar izlememe gerek kalmadan Zibidikuş‘u direkt giyiverdim.

Eğer sırtta taşımak isterseniz iş biraz zorlaşıyor. Çünkü halkalardan kumaşı çekmek önde olduğu kadar kolay olmuyor. Biraz daha fazla pratik istiyor. Ben ürünü missbebek.com‘dan satın aldım. Zaten distribütörü kendileri ve yetkili Ceren hanım ürünü satın almadan önce beni sırtta taşımanın zorluğu konusunda çokça uyardı. Aslında kanguru kullanan, kullanmış deneyimli anneler için çok da zor değil ama o bunu bilmediğinden sağolsun uyarma gereği duydu :). İyi de yaptı, eğer araştırıp ne olduğunu bilmeden, ilk defa kanguru almak için direkt o ürüne gitmiş olsaydım belki de vazgeçerdim. Ama kısa süreli kullanımda deneyim kazanıyorsunuz bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Ceren hanım beni aynı şekilde dokuma kumaştan üretilen ve sırtta kullanımı biraz daha pratik olan Buzzidil modeline yönlendirdi ama Emeibaby’den vazgeçmedim 🙂 . İyiki de kararımı değiştirmemişim, çok severek kullanıyorum.

Ürünün hafifliği, kumaşın yumuşaklığı, belinizi ve omuzlarını desteklemesi sebebiyle bebeğinizin ağırlığını neredeyse hissetmiyorsunuz. Vücudumda hiç bir ağrı olmadı. Tek zorlandığım kısım sırt tokasını takmak. Onu da biraz daha pratikle halledeceğimi düşünüyorum :).

emeibaby3Nasıl kullanıldığını tek tek anlatmaktansa ürünün sitesinden şu iki videoyu paylaşmam daha iyi olcak sanki; Önde taşıma ve sırtta taşıma.

Benim diğer kangurularda karşılaşmadığım bir özellik olan omuz askılarındaki kemer sayesinde bebeğinizin size yakınlığını ayarlayabiliyorsunuz. Kemeri sıkıştırdıkça bebeğinizin başı göğsünüze yaklaşıyor. Kanguruda emzirenlerdenseniz sizi rahatlatabilir bu özellik. Aynı şekilde bebek boyun destek kısmı da bir bant ile sıkıştırılabiliyor.

Ben Zibidikuş’u sırtımda taşımak istediğimde aynen videodaki gibi koltuğa oturtarak yapıyorum. Çok çok zorlandığımı söyleyemem ama henüz dışarıda takamam sanırım. Zamanla o da olur inşallah.

Emeibaby’nin iki omuz arası biraz dar. Yani önceki kanguru deneyimlerime göre söylüyorum. Bebeğiniz çok hareketliyse ve yerinde durmuyorsa, kollarını çıkarıp sağa sola savurmayı seviyorsa alışana kadar biraz sıkılabilir. Zibidikuş ile çok fazla sorun yaşamadığımdan ben rahat kullanıyorum 🙂

Kangurumuzun  fotoğraflarını parça parça numaralandırarak kısaca anlatayım;

emeibaby5emeibaby6

  1. Tüm görünüm
  2. Ayar kancası. (Bebeğinizi giydikten sonra buralardan kumaşı çekip iyice sarmasını sağlıyorsunuz.)
  3. Omuz askılarındaki ayar kemeri (Bebeğin başını size daha da yaklaştırıyor)
  4. Bel kemeri
  5. Omuz askısı
  6. Boyun destek ayar bantı

Benim için çok eksisinin olmadığı, anne ve bebek ergonomisi açısından fazlasının olduğu bir ürün oldu bu. Kanguru almayı düşünen ve bebeğini giymeyi seven anneler için öneririm. Eğer denemeden almak istemiyorsanız Missbebek.com‘un Moda’daki yerine gidip ürünü deneyip satın alabilirsiniz.

Ergonomik kanguru nedir? Hangi markaların ürünleri ergonomiktir? İKinci el ergonomik kanguru nerede bulabilirim? diyorsanız Facebook’da Babywearing Türkiye sayfasına gelebilirsiniz. Geldiğinizde ilk işiniz başa tutturulan gönderiyi okumak olsun.

Teşekkürler, sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir