Boya Kalemleri, Yapbozlar ve Hafıza Kartları – 12 Ay ve Üzeri

Geçenlerde Zibidikuş‘un kitapları ile ilgili bir yazı yazmıştım. Bu yazımda da kullandığımız boya kalemleri, kelime ve hayvan kartları, yapbozlar ile ilgili bir yazı yazmak istiyorum. Kitaplarımız ile ilgili yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.

Zibidikuş 13 aylık olduğunda ona Ikea’nın Latt modeli bir masa ve sandalye takımı aldık. Salonda duvar kenarına koydum, resimlerimizi ve yapbozlarımızı orada yapıyoruz. Bu alan onun için disiplinli bir aktivite alanı oldu :). Masayı kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda düzenledik. Sevgili Berna’nın şurada videosunda anlattığı şekilde düzenledik. Ikea mutfak bölümünden bir askılık ve Bauhaus’dan aldığımız aparatlarla çok kapsamlı bir çalışma masası edindik. Salonda gerçekleştirdiğimiz tüm aktivitelerde bunun üzerindeyiz.

Biraz boya kalemlerinden bahsetmek istiyorum. Çok sevdiğimiz birinden Carioca markasına ait iki set kalem hediye gelmişti. Önce onlarla başladık. Sanki senelerdir kalem tutuyormuş gibi kavradı işi :). Bir set keçeli kalem kıvamında, diğeri ise kuru boya şeklinde. Fakat biraz daha rahat çizebilmesi için Imaginarium’dan Let’s markasının konik şekilli mum boyalarından aldım. Hiç biri toksik madde içermiyor. Carioca markası özellikle yıkanabilir diye geçiyor. Duvarları boyarsa anında silinebiliyor. Kıyafetlerde leke bırakmıyor. Boyalar çocuklar için uygun olsa da 3 yaş öncesi gözetim altında kullanılmasında fayda var. Ben asla yalnız bırakmıyorum. Kurallarımız var. Boya kalemleri yalnızca masada kullanılıyor. Kalkmak istediğinde elinde kalemlerle yürümesine izin vermiyorum. Zira koşturup duruyor ve tehlikeli bir durum oluşuyor. Gün içerisinde sık sık masasına gidiyor, resim yapmak isterse beni çağırıyor ve masaya çiziyormuş gibi yapıyor, hemen kalemleri veriyorum ve birlikte çizmeye başlıyoruz.

Yapbozlar ve kartlara gelecek olursak, çoğunluğunu Piapolya markası oluşturuyor. Yan taraftaki bu üçlü set ile Zibidikuş 36 adet hayvanı gözü kapalı tanıyor artık. Bunlardan önce gerçek fotoğraf olmayan, çizim şeklinde görsellerle öğretmiştim ama bunlarla tamamladık diyebiliriz. Her bir kutuda 12 farklı hayvana ait fotoğraf var. İlk seriyi ezberlediğinde 2. ve sırayla 3. ye geçebilirsiniz. Burada öğrendiklerini kitaplarındaki görsellerle pekiştiriyor. Her hayvanı olabildiğince sesleriyle öğretmeye çalıştım ki daha kolay hatırlasın.

Bu iki kutu magnet serisi ise deniz ve kara hayvanlarını tanıtıyor. Üç parçalı yapboz şeklinde hazırlanmış. Zibidikuş henüz kavrayamadı olayı zaten 1.5 yaşta başlamak daha uygun olacaktır diye düşünüyorum. Magnet şeklinde olduğu için siz mutfakta işlerinizi hallederken çocuğunuz buzdolabında bunlarla oyalanabilir. Biz yine çalışma masasının üzerinde oynuyoruz o ayrı :). Yapbozları yapamasa da hayvanları tanıyor. Alıp alıp bir yerlere yapıştırıyor, kendi kendine oyun üretiyor. Her kutudan 10 adet karakter çıkıyor, yani her bir kutu 30 parçadan oluşuyor.  Zibidikuş da en kısa zamanda yapmaya başlayacaktır diye umuyorum.

Yandaki 5 parçalı yapboz ise yine Piapolya markasına ait. İçerisinden 8 farklı renge ait parçalar çıkıyor. Toplam 40 parçadan oluşuyor. Çocuğunuz nesneleri renklere göre gruplandırıyor. Hem nesneleri, hem renkleri hem de şekilleri öğretiyor. Biz de tam şu anda renkleri öğrenme aşamasındayız. Yavaş yavaş kullanmaya başlayacağız. Piapolya ürünlerini web sitesi olan imagnetfun.com adresinden satın alabilirsiniz. Daha çok çeşit var ama Zibidikuş henüz yapbozları yapmaya başlamadığı için şimdilik devamını almayı düşünmüyorum. Zamanla göreceğiz.

Zibidikuş 6 aylık olduktan sonra uzun bir süre Mikado’nun hafıza kartları ile ilgilendi. Hemen hemen serideki tüm nesneleri öğrendi. Artık sıkıldığı için pek ilgilenmiyor. Fakat başlangıç için güzel olduğunu söyleyebilirim 🙂 çizimler anlaşılır ve şirin. Kartların ön yüzü renkli, arka yüzü ise siyah, beyaz resimlendirilmiş. İsminden de anlaşıldığı gibi bebeğinizin ilk kartları olabilir.

 

Bunların dışında renkleri ve şekilleri öğrettiğim bir ahşap parçayı Ebebek’ten satın aldım. Geometrik şekilleri uygun yuvalara yerleştiriyorsunuz. Bunu da yavaş yavaş yapmaya başladık ama henüz tam yapamıyor :).  Aynı şekilde ahşap olan ve üzerinde fil resmi olan üç parçalı yapbozu ise Mothercare’den satın aldım. Markası Fisher Price ve farklı hayvan figürlü olanlar da var.

 

Zibidikuş‘un boya kalemleri, kartları ve yapbozları şimdilik bu kadar. Devamı oldukça eklerim.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir