Zibidikuş 16 Aylık

Bu ay Zibidikuş‘u kucağıma aldığımdan beri geçirdiğim en zorlu dönemdi sanırım. Daha doğrusu en zorlu iki ayın ilki diyebiliriz. 16 ay yazısı için biraz geciktim, bu yazıyı yazarken 17. ayın içerisinde olduğumuzdan böyle konuşabiliyorum :).

Zibidikuş‘un 18 aylık olana kadar doktor kontrolü yoktu. Fakat geceler boyu süren uykusuzluk, ek gıdayı reddetme, gece ağlayarak uyanma, memeye yapışma vs vs gibi sebepler yüzünden doktora götürmeye karar verdim. Azı dişlerinin geldiğini biliyorduk, fakat 1 ay oldu neredeyse ve hala gelen giden olmadığı gibi, huzursuzluk hat safhadaydı. Aslında sorun gündüz hiç bir sıkıntısı yokken (yemek yeme dışında) tüm can sıkıntısının gece çıkıyor olmasıydı.

Doktorumuz muayene sırasında, 4 azı dişinin de yolda olduğunu, damakların ciddi boyutta şiştiğini ve muhtemelen çok rahatsızlık verdiğini söyledi. Fakat süreç çok uzun sürdüğü için, kafasında şüphe uyandıran bir rahatsızlık ihtimalini de elemenin, bir kan tahlili yaptırıp, ultrason çektirmemizin iyi olacağını söyledi. Dediğini yaptık. Bizim için kan vermek de ultrason işlemi de Zibidikuş‘un ağlamaları sebebiyle çok zorlu geçti. Neticede doktorumuzun aklındaki rahatsızlık ihtimali elenmiş oldu. Sonuçlar temiz çıktı. Kan değerlerinde demire vs de bakıldı ve onlar da iyi çıktı. Yani problem tamamen dişlerdeydi.

16. Ayı komple memede kapattık. Meyve dışında hiç bir şey yemedi ve geceler uykusuz geçti. Benim için ve Zibidikuş için inanılmaz yıpratıcı bir süreçti, fakat bu süreç 17. ay’ın sonuna kadar devam edecekti…

Tüm bu sıkıntılı anların haricinde bu ay Zibidikuş‘da gözlemlediklerim;

  • Gündüz uykuları çok kısa sürüyor, 30 dk bile bulmayan uykularla tüm günü kapatıyor. Sebebi muhtemelen dişler.
  • Gündüz uykularını çadır içerisinde kitap okuyarak uyutmaya başlamışken, yine dişlerin gelmesi sebebiyle meme emerek uyumaya çevirdim. Zira tüm gün ve tüm gece sadece meme diyor başka bir şey demiyor.
  • Uykuya dalmakta güçlük çekmesi, daldıktan kısa bir süre sonra ağlayarak uyanması benim uyku konusunda yaşadığım en büyük sıkıntılar.
  • Genel olarak sakin bir çocuk olmasına rağmen, bu ay sinirleri gerilmiş ve ağlak moda girdi. Bu da muhtemelen dişler yüzünden.
  • Koşarak enerji attığı oyunlara bu ay daha fazla yöneldi. Biri peşinden kovalasın, yakalasın ve onunla saklambaç oynasın istiyor.
  • Bu ay ilk defa bir oyuncak mağazasında serbest dolaştı. Tam çıkarken bir oyuncağa takıldı ama dikkatini dağıttım. Alalım diye tutturmadı 🙂
  • iç güdüsel olarak tuvaleti geldiği zaman köşe bucak saklanmaya başladı.
  • Bu ay mandalina (blibalibli)  demeye başladı.

Bu ay götürdüğüm doktor kontrolü genel olarak sıkıntılarımızı konuşmaya yönelikti. Yani bu ay tartılmadı ve boyu ölçülmedi. Diş ve göz muayenesini 2 yaşından sonra yaptırabileceğimizi söyledi.

Zibidikuş 16 aylık yazısı bu kadar. Yakın zamanda 17 aylık yazısını paylaşacağım. Beklemede kalın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir