Oto Koltuğu – Cybex Pallas M Fix isofix

Zibidikuş şehir içerisinde sürekli seyahat eden bir bebek. Ben de çalışan bir anne olmadığım için sık sık dolaşabiliyoruz. Haftasonları kendi arabamızla ama hafta içi babaannemizin arabası ile geziyoruz. Bu sebeple Zibidikuş artık büyüdüğünden babaannemizin arabası için yeni bir koltuk arayışına girdim. Birinci kriterim güvenlik testlerini başarıyla geçmiş olması, ikinci kriterim ise Zibidikuş için yeterli konforu sağlamasıydı. Kendi aracımızda kullandığımız oto koltuğundan o kadar memnunuz ki yine Cybex marka bir koltuk almak istedim. Kendi aracımızda Cybex Sirona m-isize kullanıyoruz ve bununla ilgili yazıma şuradan ulaşabilirsiniz.

Zaten yeterince güvenilir bir marka olduğundan ve Zibidikuş farklı tip koltuklarda da seyahat edebilsin, yadırgamasın istediğimden yine Cybex’in daha farklı bir modelini seçtim. 9-36kg aralığındaki Cybex Pallas M Fix Isofix modeli uzun süre kullanılabilen ve önünde güvenlik yastığı olan bir oto koltuğu. Güvenlik yastığı, çarpışma anında, kemerli koltukların aksine, çocuğun vücudunu sabit tutarak boynun öne fırlamasını ve yaralanma riskini önemli ölçüde azaltıyormuş.  İlk endişem Zibidikuş‘un o yastığı istemeyeceği ve sıkılacağı yönündeydi. Almak için mağazaya götürdüğümde, etraftaki oyuncaklar vs ilgisini dağıtmış olacak ki oturmak istemedi. Emin olmamakla beraber koltuğu aldım.

Sandığımın aksine önündeki koruyucu yastık ile çok daha rahat etti. Ellerini üzerine koyabiliyor, tavşanını oturtuyor ve kemere göre daha bile rahat hareket ediyor. Koltuk isofix ile aracınıza bağlanıyor. Çocuğu oturtup, güvenlik yastığını takıp, aracınızın emniyet kemerini yastıktan geçiriyorsunuz. Hem isofixli hem de kemer ile bağlanabiliyor olması sebebiyle bana daha da güven verdi diyebilirim. Kumaşın dokusu gayet yumuşak. Yazın terlerse yastığın üzerine müslin örtü koyarım diye düşünüyorum ve çok sorun olacağını sanmıyorum. Kumaşı çıkartıp makinede yıkayabiliyorsunuz ki ben genelde çok kirlendiğinde siliyorum :).

9 aydan 11 yaşa kadar kullanım vaadediyor. 3 yaş üzeri için bazasını ve güvenlik yastığını çıkartıp, yine isofix bağlantısı ile birlikte aracınızın emniyet kemerini de kullanarak güvenliği sağlayabiliyorsunuz. Güvenlik yastığını tek elle ayarlayabiliyorsunuz.  Lineer yan darbe koruma sistemine sahip ki diğer koltuğumuzda da var bu özellik ve seyahat halindeyken kapı tarafındaki koruma panelini açtığınızda, gelebilecek darbeyi emerek koltuğa minimum zarar veriyor. Bebeğiniz uyumak isterse tek elle yatış pozisyonuna geçebiliyorsunuz. Zibidikuş çok rahat uyudu. Genelde bebek uyuduğunda başı öne düşer, fakat bu modelde bulunan  3 kademeli patentli kafalık bebeğin kafası uyku sırasında düşüp güvenli bölgeden çıktığında maksimum koruma sağlıyor. Zibidikuş bu koltuğu o kadar çok sevdi ki şuan kendi arabamızda kullanıyoruz.

Ürün ile ilgili videoya şuradan ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için ise markanın distribütörü olan Operaistanbul‘un web sitesine göz atabilirsiniz.

Son olarak, 5 dk da olsa, 12 saat de olsa çocuğunuzun oto koltuğuna oturmadan seyahat etmesine izin vermeyin. Ağlasa da zırlasa da hareket halinde onu koltuktan indirmeyin. Bir anlık bir şey olmaz düşüncesi hayatınızı karartmasın.

Aşağıdaki görsellerde testlerden aldığı puanları görebilirsiniz.

Oto Koltuğu – Cybex Pallas M Fix isofix” üzerine 5 yorum

 1. Selin dedi ki:

  Selamlar 😊 İkisini de kullanan biri olarak cybex in hangi modelini tercih edersiniz peki şu an? Arkaya dönük olması kriterinden neden vazgeçtiniz peki? ben de almak istiyorum ama tam karar veremiyorum şimdiden teşekkürler🤗

  • admin dedi ki:

   Merhaba, iki modelin de çok iyi olduğunu söylemeliyim. Bebeğinizin boyu 85cm’den küçükse zaten öne doğru oturtma gibi bir seçeneğiniz yok. Her şekilde ters gidecek. Fakat zamanı gelmişse ve öne doğru oturtmayı tercih ediyorsanız Pallas M Fix tercih edilebilir. Benim düz oturtma sebebim Lida’nın biraz daha bağımsız olmasını istememden kaynaklanıyor. Ters oturttuğumda beni hep yanında istiyordu ve bensiz seyahat edemiyordu. Şehir içerisinde kullanımda ki genelde kısa mesafeler oluyor hep, düz gitmesinde çok bir sakınca olmayacağı kanısına vardım. Fakat şehilrler arası seyahatlerde Sirona’yı kullanıp ters oturtacağım.

 2. Adem ayhan dedi ki:

  Merhaba,
  Biz de daha önce cybex m pallas fix aldık fakat ilk kez çocuğumuzu oturttuğumuzda ön barı çok rahatlıkla iterek çıkartabildiğini gördük. Biraz hareketli ve biraz da güçlü bir çocuk. Kendimizde hata olduğunu düşünerek aldığımız yere gidip bir hatamız olup olmadığını sorduğumuzda ise çocukların ön barı iterek çıkartabildiklerini ve bunun bu koltuklardaki yasanan normal birşey olduğunu belirttiler. Malumunuz içerisinde başkaca bir kemer sistemi olmadığı için de bize güvenli gelmedi. Bir o kadar daha para verip başka bir koltuk almak zorunda kaldık. Bu koltuk güvenli bir koltuk ama sadece çocuğunuzun içinde uslu uslu oturması kaydı ile. Bir de bu açıdan bakabilirseniz sevinirim.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,
   Açıkçası şaşırdım. Zira emniyet kemerini sıkıca taktıktan sonra ben bile oynatamıyorum yerinden, sanmıyorum ki kızımın gücü yetsin. Kaldı ki öyle bir durum olsa güvenlik testlerinden geçebileceğini de düşünmüyorum. Siz aldığınız yer ile değil de distribütör ile iletişime geçseniz belki üründe sorun vardı ve farkedilmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir