Kemik Suyu (İlik Suyu)

Zibidikuş’un tüm yemeklerine kemikli iliklerden hazırladığım et suyundan ekliyorum. Et suyunu herkes farklı şekilde hazırlıyor, ben kendi yöntemimi size anlatacağım.

Öncelikle kasap ya da marketten ilikli kemikleri alıyorum. Eve geldiğimde su dolu kabın içerisine bırakıp, yaklaşık 1 saat bekletiyorum. İçerisindeki kan çıkıyor. Evdeki en büyük tencereye;

  • 1 patates
  • 3 sap pırasa
  • 2  havuc
  • 1 büyük soğan

bölüp koyuyorum. Üzerinde de kemikleri ekleyip, neredeyse ağzına kadar su dolduruyorum. Suyu doldurduktan sonra 2 yk sirke ekliyorum. Ocağın altını en harlıda açıp kaynama noktasına gelinceye kadar bekliyorum. Daha sonra, tam kaynamaya başlar gibi olduğunda, en kısık ayarda kendi kendine tıngırdamasına izin veriyorum. Bu şekilde, fokur fokur kaynamadan minimum 6 saat kendi haline bırakıyorum.

Ocağın altını kapadıktan sonra, suyu süzüyorum. Sebzeleri ve ilikleri bir kenara ayırıp çorba yapıyorum. Kalan suyu da dolaba kaldırıyorum. 1 gece dinlendikten sonra, ertesi sabah üzerinde donan yağı çöpe atıp, suları buz dolabı poşetlerine koyup, buzluğa kaldırıyorum. Zibidikuş’a yaptığım hemen hemen her yemeğin içerisine ekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir