Bezi Bırakıyoruz! – Tuvalet Eğitimi Süreci

Zibidikuş yarın itibariyle tam 23 aylık oluyor. Normalde ne zaman bezi bırakacağımız sorulduğunda, o ne zaman hazır olursa derdim. Tuvalet eğitimi şu dönemde aklımda hiç yoktu. Bir arkadaşımın bez bırakma hikayesini dinledikten sonra neden olmasın dedim. Birden beynimde şimşekler çaktı ve denemeye karar verdim.

İnanın bezli hayat maddiyat bakımından yük olsa da kolaylık açısından çok daha rahat. Şu zamana kadar bununla ilgili bir kaç yazı okumuştum ve o yazılarda bahsedildiği kadarıyla bebeğin bu sürece hazır olduğuna dair işaret göndermesi gerekiyordu. Açıkçası ben o işaretleri almadım. Zibidikuş sabah bezi dopdolu uyanan bir çocuktu. Bezi kirlendiğinde herhangi bir rahatsızlık ifadesi göremezdiniz. Tuvalete oturmak gibi bir isteği yoktu. Sadece tuvaletini yapmak için kuytu köşelere girerdi ve kalabalıktan rahatsız olurdu o kadar. Çok ümitli olmasam da süreci başlattım.

Benim niyetim araya lazımlık sokmadan direkt tuvalete alıştırmaktı ama onu sevmedi. Sevmediğini farkedince de zorlamak istemedim ve evimiz katlı olduğundan iki adet lazımlık aldım. Birini salona, diğerini odasına koydum. İlk aldığım lazımlık çok ucuz olmayan, tuvalete benzeyen, müzikli, sifonu vs olan bir modeldi. Diğeri için çok para vermek istemediğimden İkea’dan standart bir model aldım. Ne oldu dersiniz? Zibidikuş ilk aldığımı sevmedi, oturmak istemedi ama İkea’nın lazımlığını çok sevdi 🙂

İlk gün uyandığında bezi çıkardım. ”Artık çişimizi, kakamızı buraya yapıyoruz. Anne ve baba da tuvalete yapıyor. Sen büyüdün artık beze ihtiyacın yok.” dedim. Bu arada, bu zamana kadar bizi de tuvalette hep gördü ve ne olup bittiğinin farkında :). Tabii ki mucizevi bir şekilde bana çişini kakasını söylemesini beklemiyordum. İlk gün az çok gözlemledim. Yemek yedikten ne kadar sonra tuvaleti geliyor? Ne kadar tutabiliyor?

İlk gün her yere çiş yaptı. Ara ara ben lazımlığa oturttum, bir iki defa tutturabildik. Kakasını yapması daha kolay oldu. Çünkü geldiği anda perdenin arkasına geçtiğinden, hemen alıp oturtuyordum. Biraz da şansıma, hayır yapmam demedi. Her üstünü ıslatışında lazımlığa götürdüm. Sürkeli ‘çişin var mı? kakan var mı?’ diye sormasam da ‘Çişimizi, kakamızı nereye yapıyoruz?’ diye sık sık sordum ve hep lazımlığı gösterdi. Artık bildiğinden emindim.

Bu zaman kadar genelde okuduğum kadarıyla gece ve gündüzü bir arada alıştırın deniliyordu. Ben de risk aldım ve ilk gece bağlamadım. Sabaha kadar çiş yapmış ve buz gibiydi. Böyle olmayacak, önce gündüzü halledeyim sonra geceye bakarız dedim ve 2. gece bağlamaya devam ettim.

2. gün yine her yere çiş yaptı ama lazımlığa tutturduğumuz daha fazlaydı. Akşamına doğru herhalde henüz hazır değil diye düşünmeye başladım ve arkadaşımla paylaştım. O da vazgeçmememi en azından 3 gün denememi ve farkedeceğini söyledi.

3. gün sabahı bezi kupkuru uyandı. Lazımlığa yapılan çiş sayısı daha fazlaydı ve ilk günkü gibi azar azar sık sık değil, daha uzun aralıklarla daha fazla yapmaya başladı. yine de hala bana çişi ya da kakası geldiğini söylemiyordu. O akşam ailecek yemeğe çıktık ve bez taktım. Yemek sırasında ‘anne çiş’ dedi ilk defa. Fakat tuvalet uzak mesafede olduğundan gidene kadar bezine yaptı :). Olsun bu da bir şeydi.

4. gün sabahı bezi yine kuruydu. Bayram gezmesi olduğundan ilk defa dışarı çıkacaktık ve alıştırma külodu giydirdim. Sabah 10:00’da evden çıkarken çiş yaptı ve öğleden sonra 15:00’de eve dönene kadar dışarıda yapmadı. Eve geldikten sonra ara ara kendisi çişi geldiğini söyledi, ara ara ben oturttum ve yaptı. Artık hareketlerinden ve saatten tuvaletinin gelebileceğini anlamaya başladım. 4. günün gecesi bez bağlamadım.

5. günün sabahı yine kuru uyandı ve tüm gün çişini de kakasını da söyledi. Artık bezden tamamen kurtulmuştuk. Şimdi bu süreçte bana yardımcı olan bir kaç tüyo paylaşacağım;

 • Zibidikuş tuvaletini her yaptığında lazımlığı tuvalete götürüp kendisi klozete atıyor ve sifonu çekiyor. Her seferinde bye bye diyip ellerimizi yıkıyoruz 🙂
 • 2. günden itibaren onu heyecanlandırması için, her tuvaletini yaptığında bir etiket verdim ve lazımlığına yapıştırdı. Artık alıştığından etiket aramıyor 🙂
 • Evde alıştırma külodu hiç giydirmedim, normal penye külot giydirdim. Bacakları ıslanınca daha çabuk öğreniyorlar.
 • İlk 3 gün, düzeni tam anlayana kadar evden hiç çıkmadım.
 • Evde, altına çiş yaptığında asla kızmadım, sesimi yükseltmedim, üzerinde baskı kurmadım. Hep olursa olur olmazsa, ileride bakarız modundaydım.

Tuvalet eğitimi süresince kullandığım ürünler ise;

Evinizde her odaya birer ıslak mendil ve çamaşır koymanızı tavsiye ederim 🙂 Halılarınız kirlensin istemiyorsanız ortadan kaldırın. Çamaşır olarak boxer tipli külotlar kız çocukları için çok daha rahat. Çocuk kadar annenin de hazır olması çok ama çok önemli. Emin olun ilk bir kaç gün evin her yerinde çiş ve belki kaka olacak. Sabrınızın en yüksek seviyede olması lazım :).

Umarım herkes bu süreci bizim gibi atlatır. Şimdiden çok kolay gelsin!

Bezi Bırakıyoruz! – Tuvalet Eğitimi Süreci” üzerine 21 yorum

 1. Gökçe dedi ki:

  Merhaba, bir şey soracaktım. Önceleri Lida kakasını yaparken belirtiyor muydunuz? “Kaka mı yapıyorsun ? Bezinde kaka var mı? Çiş mi yaptın?” gibilerinden? Yani asıl sormak istediğim, çocuk kakasını yaptıysa/yapıyorsa bunu sözel belirtmeli miyiz yoksa hiç olmamış gibi davranıp sonrasından bezini mi değiştirmeliyiz. Bezi bırakırken çişini ya da kakasını söylemesi açısından hangisi doğru acaba?
  Teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Merhaba, evet. Lida ne zaman bezine kaka yapsa ”hadi kakanı temizleyelim” diyordum. Ya da çiş için aynı şekilde. İkisi arasındaki farkı biliyordu. Bunu öğrenmesinin bir sakıncası yok bence, aksine tuvalet eğitimi sırasında faydası oluyor 🙂

 2. Demet dedi ki:

  Merhaba, arastirdigim kadariyla kis bebekleri icin uygun zamanın 27-28 atlık oldugunu soyluyolar 22 aylığız suan.şimdi denesem olmazsa eger, olumsuz etkılenıp dahada gecıkecegınden korkuyorum.nekadar uzarsa uzasın bı başlayınca bırakmamakmı lazım ve dedğinz gbi hiç bi belirtısı yok hazır olduguna dair.sadece altı açilinca ıslak mendıl elınde ise altını silmeye çalişiyo 😀

  • admin dedi ki:

   Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız 🙂 Hazır olduğunu düşünüyorsanız tabii ki başlayabilirsiniz. Ben de denemek üzerine başladım eğitime zaten. 1 hafta deneyip olmazsa erteleyecektim. Uzmanlar ne diyor bilmiyorum tabi uzman değilim ama çok etkileneceğini düşünmemiştim.

 3. Derya dedi ki:

  Dilara hanim.sizden cesaretle bende 22 aylik ogluma tuvalet egitimine basladim ve aynen sizinki gibi 4. Günü bugun ve cok farketti ilk.2 gun pes eder gibi oldum olmayacak dedim ama 3.ve 4. Gun bezi kupkuru uyandi bugun cisini kakasini soyledi 😊 cokutluyim bugundr bez baglamadim ilk defa😊 bakalim lida gibi benim oglumda 5. Gununde halledecekmi hu isi bilgilendirmeleriniz icin cok tesekkur ederim herzaman ki gibi cok yardomci oldunuz sevgiler 😊😊

  • admin dedi ki:

   Asıl ben çok teşekkür ederim :). Büyük kısı atlatmışsınız, umarım tamamen kurtulmuşsunuzdur artık bezden, sevgiler 🙂

 4. Yeliz dedi ki:

  Benim kızım 27. Ayında tuvaletine alıştı ama 1 ay sonra kacirmalar basladi.simdi uzun sure tutabiliyor cisini ama yapmak istemiyor. “cisim yok” diyerek geciştiriyor.geceleri bir defa uyandırıp tuvalete götürüyordum simdi kalkmak istemiyor. Cisim yok diyor ama sonra yatağa yapıyor:( biraz can sıkıcı olmaya basladi durum.beze asla donmem ama ne zaman düzelecek bilemiyorum

  • admin dedi ki:

   Kaçırmasına ya da çişini tutmak istemesine ne sebep olmuş olabilir. Benim aklıma onu etkileyecek bir şey yaşamış olma ihtimali geldi. Onunla konuştunuz mu? sebep söylyor mu? Elbette geçici bir süre. Belki üzerine çok gitmemek gerekiyordur.

   • Yeliz dedi ki:

    Uykum var uyuyacagim diyor🙈Ben de oluruna bıraktım artık.bir de gece uyumadan once su içme keyfi yapmaya basladi sanki inadına yapar gibi:)

 5. Tuğba ünver dedi ki:

  Merhaba bende kızıma başladım bugün 3 gün ve hiç tualete denk getiremedik çişimizi öğlen uykusunda beslemiyorum 2 saat garanti uyutur ve kalktığında kapının eşiğine yapmış buluyorum yani uyku esnasında yapmıyor fakat tualete denk getiremem bir türlü endişe yarattı sizce ne yapmalıyım

  • admin dedi ki:

   3 gün daha çok erken bir süre. Her çocuk farklıdır. Bazısı 1 haftada bazısı 1 ayda adapte olur :). Dert etmeyin. Uykudan 1 saat öncesinden itibaren çişini getirecek bir şeyler yiyip içmesin ve her uyku öncesi mutlaka oturtun çiş yapması için. Bir süre arada hatırlatmak ve iyi takip etmek gerekiyor. Çişinin az çok gelebileceği zamanlarda siz oturtun. Arada sorun, hatırlatın. 1 haftadan sonra eminim fark edecektir.

 6. AsYa as dedi ki:

  Merhaba dilara hanım sizin de fikrinizi de merak ettiğimden sormak istedim. Benim ikizlerim var 22 ayını geçtiler işaretleri aldığım için eğitime yarın başlamaya karar verdim ama kızım daha istekli oğlum nötr. Aynı anda mı başlasam önce kızım sonra oğlum diye sırayla mı başlasam karar veremedim. Büyük oğlum da küçük gibiydi o kısa süre de alışmıştı ama bilemedim..

  • admin dedi ki:

   Merhaba, benim fikrim ayrı ayrı başlamanız yönünde. Gördüğüm kadarıyla birbirine yakın yaşlardaki kardeşler birbirlerini görüp zaten çabuk kavrıyorlar o süreci. Yani önce birine öğretip daha sonra onun tuvalet eğitimini diğerini heveslendirmek için kullanabilirsiniz. sizin bir şey yapmanıza da gerek yok zaten görerek kendileri başlıyor 🙂 tabii uzman değilim, sadece fikrimi belirttim.

 7. Özlem dedi ki:

  Dilara hanım öncelikle anneliginize bayılıyorum 😊 bu yazınız benı çok cesaretlendirdi ve kızım 2 günde çişini ögrendi .önceleri iki kere deneyip bırakmıştım olmaz bu iş erken deyip oysaki yanılmışım.. Size çok çok teşekkür ederim tecrübelerinizi paylaştıgınız bizleride bilgilendirdiginiz için 😊

 8. Büşra dedi ki:

  Hiç cesaretim yokken yaziniz bana inanılmaz bir cesaret verdi teşekkür ederiz yarın başlamayı düşünüyorum ilk defa tamamen başlamaya karar verdim 😊

 9. Abdullah dedi ki:

  Merhabalar size ne kadar teşekkür etsem azdır. Aynı sizin gibi bende hep bi işaret bekledim. En azından kakasını yaparken kuytu bir yere geçsin istedim ama hiç öyle birşey olmadı. Oğlumun maşallah tüm gelişimleri gayet önde giden biriydi o yüzden varsın bezi canı isteyince bırakalım dedim, bekledik bekledik bekledik ama beyefendinin hiç öyle bir niyeti yoktu. Şuan 34 aylığız 😂 geçen hafta rastgele yazınızı okudum ve karar verdim başlamaya. Aynı anlattığınız gibi ilk gün her yer çiş oldu, tecrübenizden faydalanıp gece bezini bağladım her gün. Bugün tam bir hafta olacak ve gece de uyanıp bezli olduğu halde iki kez tuvalete çiş yaptı. Sayenizde artık çok çok kolay bir şekilde bezi bıraktık. Dışarısı için klozet örtüsü aldık ve minik ucuz bir lazımlıkta arabaya koyduk. Dışarda da hiç zorluk çekmedik. Tekrar tekrar teşekkürler Sağlıklı Mutlu günleriniz olsun 😊😊✋

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir