Zibidikuş 2 Yaşında

Zaman uçtu ve Zibidikuş 2 yaşında oldu bile. Yazı başlığı 2 yaşını anlatıyor olsa da yazının içeriği 23-24 aylık süreci anlatacak.

Bu iki ayda inanılmaz yoruldum. Zibidikuş büyüyor, değişiyor ve sendromun dibine dibine vuruyor. Bu sürede hayatında büyük değişiklikler oldu. Okula başladı ve sonrasında olumlu yönde inanılmaz değişti. Okul süreci ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Uyku düzeninde bariz bir değişiklik yok. Fakat son bir aydır bitmeyen bir öksürük ve burun akıntısı ile boğuşuyoruz. En sonunda deriden alerji testi yapıldı ve yüksek dozda toz, ev akarı, polen alerjisi çıktı. Bu süreçte çok yıprandık. Geceleri öksürmekten uyuyamıyor, doğru düzgün yemek yiyemiyor. Hastalık yüzünden uykusu etkilendi. Yine aynı saatte uyuyor ama gece defalarca uyanıyor ve bazı geceler doğru dürüst hiç uyuyamıyor. Alerji ilacı kullanıyoruz ve evde gerekli önlemleri de aldık biraz olsun rahatlayacaktır diye umuyorum. Asıl kafama takılan her zaman elinde olan peluş tavşanından nasıl uzaklaştıracağımız :(. Onun da bir yolunu bulacağız artık.

Son iki aydır gözlemlediğim değişiklikler;

 • Okula başladıktan sonra birden büyüdü, kendine güveni geldi. İlk defa girdiği ortamlara bile çabuk uyum sağlıyor ve çekinmeden dans ediyor, oyun oynuyor.
 • Kelime haznesi iyice arttı. Okulda öğrendiği şarkıları evde söylüyor, dansları yapıyor.
 • Doktora gideceğimiz zaman hastaneyi gördüğü anda ağlamaya başlardı. Şimdi kontrol sırası beklerken bile oyuncaklarıyla oynuyor. Diğer çocuklarla iletişim kuruyor ve muayene sırasında hiç sesini çıkarmıyor.
 • Bu ay ilk defa ben olmadan babaannesi ile uykuya daldı. Bu bizim için çok büyük bir gelişme zira bilenler bilir Zibidikuş bensiz asla uyumazdı.
 • Ara ara babasına git  diyor, soğuk davranıyor sonra birden gidip sarılıyor öpüyor. Duygu değişimleri yaşıyor.
 • Sanırım biraz hastalıklar sebebiyle biraz da 2 yaş sendromu sebebiyle bana çok yapıştı. Evde sürekli kucak istiyor. Her an dibime olmak istiyor.
 • Bu ay suluboya yapmaya bayılıyor. En sevdiği aktivite diyebilirim.
 • Eşini bul tarzı hafıza oyunlarını seviyor.
 • Arkadaşlarına bağlılığı arttı. Kendine rol model aldığı arkadaşları var.
 • Kıyafet konusunda çok inatlaşıyor. giymek istemediği bir şeyi asla giydiremiyoruz.
 • Biraz takıntılı davranıyor. Örneğin her gece sadece aynı uyku tulumunu giyip yatmak istiyor. İlacını verirken bile eğer 3 gün aynı kaşıkla içmişse 4. gün de aynı kaşığı kullanmak istiyor. Nesnelere çabuk bağlanıyor.
 • Öksürüğün tavan yaptığı zamanlarda bile genelde keyfi iyi oluyor. Bu ay daha mutlu bir çocuk olduğunu söyleyebilirim.
 • Yabanilikleri azaldı. Biraz daha sıcak kanlı.
 • Kendince espiri yapıyor ve karşı tarafın gülmesini bekliyor. Komik olduğunun farkında, kendi de gülüyor.
 • Kelime haznesi geliştiğinden beri evde hiç susmuyor. Sürekli bir şeyler anlatmaya çalışıyor ve hayatının en komik döneminde diyebilirim.
 • Evde yemediği yemekleri okulda yemeye başladı. Fakat evde yaptığımda yine yemiyor, bütün nazı bana 🙂

Bu ay 2 yaş doktor kontrolümüz vardı. Kontrolde aşısını oldu, tartıldı ve boyu ölçüldü. Kilosu 11.750 gr boyu ise 90 cm olmuş. Doktorumuzun dediğine göre gelişimi gayet iyi ve sağlıklı ilerliyor çok şükür. Diş ve göz kontrolüne götüreceğim yakın zamanda. 2 yaştan sonra bir bakılmasının iyi olacağını söyledi. Özellikle koşarken ayaklarının içe bastığını söyledim. Doktorumuz da onayladı fakat 3 yaşına kadar genelde düzeldiğini, gerekirse 3 yaşından sonra bir ortopedi doktorunun bakabileceğini söyledi.

Evet 2 yaşı da geride bıraktık. Bakalım ilerleyen dönemlerde bizi neler bekliyor göreceğiz…

Zibidikuş 2 Yaşında” üzerine 5 yorum

 1. Lalin dedi ki:

  Dilara hanım merhaba;) aynı dönemlerden geçen bir kızım var 2yaş sendromunu iliklerime kadar yaşatıyor bana sağolsun. Soyunduğunda giyinmek istemiyor giyinikse bazen soyunmak vb birsürü inatçı tavır… bununla nasıl başa çıkıyorsunuz nasıl bir ikna süreci yaşıyorsunuz ne yapsak olmuyor çoğu zaman vakit varsa bekliyorum ama bazen çıkmamızda gerekiyor ilgisi artık kolay kolay dağılmıyor ve iyice hareketlendiklerinden evde bir kovalamaca bile yaşanıyor bu gibi durumlar için yaptığınız şeyler ne mesela?

  • admin dedi ki:

   Merhaba, tabii ki bu durumlar bizde de yaşanıyor. Hatta son zamanlarda oldukça yoğun yaşıyoruz. Şöyle örnek vereyim; diyelim evdeyiz fakat dışarı çıkacağız ve Lida pijamalarıyla ama giyinmek istemiyor. Çok üzerine gitmiyorum. Bazen pijamalarıyla çıkardığım oluyor. Zaman sıkıntımız ve bir zorunluluk yoksa rahat bırakıyorum. Oyun içerisinde giydiriyorum, sabrediyorum vs. Fakat zaman sıkıntımız varsa ve gerçekten üzerinin değişmesi gerekiyorsa kaldırıp koltuğa oturtuyorum ve ciddi ciddi açıklıyorum. ”Şimdi üzerimizi değiştirmemiz gerekiyor, çünkü pijamalarımızla gidemeyeceğimiz bir yere gidiyoruz ve vaktimiz yok. Lütfen şimdi otur ve seni giydirmeme izin ver. Ben saçını toplarken sen de çoraplarını giyebilirsin.” diyorum. O çoraplarla debelenirken ben saçını topluyorum vs. Bunun dışında benimle inatlaştığı ve krize girip ağlamaya başladığı durumlarda ”Lida başım ağrıyor, git odanda ağla susunca yanıma gel” diyorum. ”Oldu” diyor ve gidip odasında ağlıyor, sonra ”anni sustu” diyip yanıma geliyor kucağıma çıkıyor 🙂 bu şekilde kontrol edebiliyorum.

  • admin dedi ki:

   Merhaba, kızım 2.5 yaşında olmak üzere. 2 yaş sonrasını 6 ayda bir güncellemeyi düşünüyorum. Yani yakında 2.5 yaş yazısı gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir