Boba 4G, Ergo Baby 360 ve Neko Wrap Slıng

Daha evlenmeden önce, çok tek olduğum zamanlarda bile bir hayalim vardı. Bir gün çocuk sahibi olursam onu kucağıma, sırtıma vs asıp her yere gidip gezecektim. Kendimi eve kapatmayacaktım.  Bir kanguru alacak ve onu hakkıyla kullanacaktım. Evlendim ve şimdi bir çocuğum oldu. Tabi o zamanlar illa şu marka olsun, şu model olsun gibi takıntılarım yoktu ve bilinçli değildim.

Bebek sahibi olmanın zamanı geldi dediğim günden itibaren araştırmaya başladım. ‘En güncel marka ve modeller nelerdir?, hangi kangurular ergonomiktir?, hangisini alırsan uzun süre hem bebeğim hem ben rahat ederim?’ diyerek bakındım durdum. Aslında bir çok iyi marka var, fakat kendi kriterlerinize göre seçim yapmalısınız.

Bazı markalar size doğumdan itibaren kullanma imkanı sunuyor. Bazıları yeni doğan aparatını ayrı satıyor, bazıları ise halihazırda ona uygun geliyor. Ben doğumdan itibaren kullanmayı düşünsem de, yine de cesaret edemediğimden, danışarak ve dinleyerek bir wrap sling almaya karar verdim. Yani upuzun pamuklu ve esnek bir kumaş, özel tekniklerle kendinize sarıp bebeğinizi uygun pozisyonlarda taşıyorsunuz. Ben happymilk.com.tr‘den Neko Sling aldım. Zibidikuş‘u 1.5 ay kadar bununla taşıdım ki oldukça rahat ettim. İçine girdiği gibi uyuyordu. Kullanım açısından biraz pratik istediğini söyleyebilirim.

12196142_1520153401633535_5238194302110699920_n

Asıl hayalim olan kanguru kullanımına ise 1.5 aydan sonra geçtim. Benim tercihim ergonomik oluşu, yeni doğandan itibaren kullanılabiliyor olması ve canlı renk seçenekleri ile Boba 4G oldu. amacım Zibidikuş‘u göğsümde bana dönük taşımaktı. Başarılı da olduk açıkçası. Zibidikuş o kadar sevdi ki yine slingde olduğu gibi içine girdiği anda hemen uyudu. Boba’yı yeni doğan bebeği taşımaya uygun olmasına rağmen hemen kullanmaya cesaret edemedim. Bebek o kadar minik oluyor ki, henüz boynunu tutamadığından ve vücudunun C şeklini korumasını istediğimden  sling içerisinde taşımanın daha uygun olacağını düşündüm.

Zibidikuş büyüdükçe insanlarla daha fazla etkileşime girmeye başladı. Etrafa olan ilgisi daha çok arttı ve her türlü kucakta taşınmayı sevmesine rağmen yüzü dışa dönük taşınmak daha çok hoşuna gidiyor. Dışarıda, Boba’da taşırken etrafı daha iyi görebilmek için kanguru içerisinde zıplamaya çalışıyordu. Ben de araştırmalarım sonucunda, Ergo Baby’nin bebeği yüzü dışa dönük de taşıyabildiğim 360 modeli olduğunu öğrendim

Bebeği dışarıya dönük taşımak konusu çok fazla tartışılan bir konu. Bir çok kaynak bebek için çok zararlı olduğunu ve asla taşınmaması gerektiğini söylerken bazı kaynaklar eğer bunun için tasarlanmış bir ürünse bir sıkıntı olmayacağını söylüyor.

Ben Ergo Baby’nin bebeğin fizyolojik yapısı düşünülerek tasarlandığından eminim diyebilirim. Bebeği dışa dönük kanguruya koyup yandan baktığınızda tam dik durmuyor ve o ‘C’ kavisi yine korunuyor. Bunun haricinde zararlı olduğu düşünülen diğer bir konu ise bebeğin dış etmenlere fazla maruz kalması ve bundan rahatsızlık duyabilecek olması. Aynı zamanda uykusu geldiğinde boynunu yaslayamayacak olması. Annesinden uzaklaşması ve tedirgin bir ruh haline bürünecek olması vs vs.

Ben bu konuda şöyle düşünüyorum; Eğer bebek saatlerce dışa dönük taşınırsa bir noktadan sonra zararı olabilir. Fakat içe dönük taşırken sıkılan bebeği 15-20 dk çevirerek etrafı görmesini sağlamanın bir zararı olacağını düşünmüyorum. Bir anne çocuğunun uykusu geldiyse ya da gelecekse ya da çocuk durumdan rahatsızsa bunu farkeder diye düşünüyorum.

Sırf dışa dönük kullanılabilmesi ve buna uygun olarak tasarlanmış olması sebebiyle bir adet Ergo Baby 360 satın aldım. Fakat yine de o pozisyonda kullanmak için 5. ayın bitmesini bekleyeceğim ki  kafasını iyice tutabilsin. Şimdi Boba ve Ergo Baby 360’daki ince detaylara ve farklara gelelim:

Dışa dönük taşınma durumu olmasa Boba 4G almışken asla Ergo Baby almazdım. Kullanım rahatlığı açısından hiç bir sıkıntı yok. Bebek rahat, anne rahat. Fakat Boba 4G almamış olsaydım, alacağım ürün Ergo Baby 360 olurdu.


Boba 4G

 • Omuz askıları kalın ve rahat
 • Bebeğiniz uyurken ya da emzirirken kullanabileceğiniz, size biraz mahremiyet veren, bebeğinizin başını örtebileceğiniz parça mevcut. Bunu katlayıp gizleyebiliyorsunuz.
 • Bel kısmını büyük ve sağlam plastik bir kilit ile sabitliyorsunuz.
 • Omuzlarında çantanızın askısını tutturabileceğiniz çıtçıtlı bir bölüm mevcut. Böylelikle omuzunuzdan kayıp sizi rahatsız etmiyor.
 • Sadece önde, size dönük ve belli bir aydan sonra sırtta olmak üzere iki şekilde kullanabiliyorsunuz.
 • Çocuğunuz büyüdüğünde ayakları yorulmasın diye iki adet ayak askısı ile birlikte geliyor.
 • içerisinde kanguruyu yeni doğandan itibaren kullanabilmenize imkan veren minik bir yastık mevcut. Bu yastık için ekstra ücret ödemiyorsunuz.
 • Alt ve ön kısmında telefonunuzu,paranızı vs koyabileceğiniz bir adet fermuarlı göz mevcut.

Ergo Baby 360

 • Omuz askıları kalın ve rahat.
 • Bebeğiniz uyurken ya da emzirirken kullanabileceğiniz, size biraz mahremiyet veren, bebeğinizin başını örtebileceğiniz parça mevcut. Bunu katlayıp gizleyebiliyorsunuz.
 • Bel kısmını velcro denilen, oldukça sağlam ve büyük bir ‘cırt cırt’ ile sabitledikten sonra bir adet de plastik güvenlik kilidi ile iyice sağlamlaştırıyorsunuz. Fakat eğer bebeğiniz uyuduysa, bu cırt cırtı açıp kanguruyu çıkarmak istemezsiniz çünkü çok ses yapıyor 🙂
 • Önde size dönük, önde dışa dönük, sırtta ve yanda taşımak üzere dört farklı pozisyonda kullanabilirsiniz.
 • Bebeğinizin doğumundan itibaren kullanabilmeniz için ekstra ücret ödeyerek yeni doğan aparatını satın almanız gerekiyor.

Eğer zaten bir Boba 4G sahibiyseniz ve bebeğinizi dışa dönük taşımayı düşünmüyorsanız ayrıca başka bir kanguru almanıza gerek yok. Dışa dönük ben taşıyorum, kesinlikle siz de taşıyın gibi bir söylemim yok :). Zararlarından bahsettim, size kalmış. Fakat henüz karar aşamasındaysanız Ergo Baby 360 almanızı önerebilirim. Uzun süreli kullanım rahatlığı açısından Boba 4G’den daha rahat olduğunu düşünüyorum. İkisini de gün içerisinde kullandığım oldu ve Ergo Baby’nin bebeğin ağırlığını daha az hissettirdiğini düşünüyorum.

Bu arada Ergo Baby 360’ın sahibinden.com ya da gittigidiyor.com gibi bazı sitelerde neredeyse yarı fiyatına hatta daha ucuza satıldığını göreceksiniz. Bunları genelde kutusuz ve faturasız olarak satıyorlar. Bir çoğu birebir taklit olduğundan dikkatli olmanızda fayda var. Bazı sitelerde orijinal ve taklit ürün arasındaki farkları nasıl anlayabileceğinizi anlatmış, onlara da bakabilirsiniz. Ben Boba 4G’yi happymilk.com.tr, Ergo Baby 360’ı ise operaistanbul‘dan satın aldım.

 • Başlıklar

1

 • Boba 4G fermuarlı cep

6

 • Boba 4G yeni doğan yastığı

2

 • Boba 4G ve Ergo Baby 360 bel kemeri

3

 • Boba 4G omuz çantası asmak için sabitleyici çıt çıt

7

 • Ergo Baby 360 ayar düğmeleri

5

 • Boba 4G ve Ergo Baby 360 omuz askıları

4

Boba 4G, Ergo Baby 360 ve Neko Wrap Slıng” üzerine 31 yorum

 1. Derya tekiz dedi ki:

  Bende sizin gibi bebek ve anne arasinda ruhsal ve fiziksel durumlari dusundum ve sanki benim tum yasadiklarimi ifade etmis gibisiniz.anne bebek baglanmasi ve ozgur anne olmak icin kanguru cok guzel.0

  • admin dedi ki:

   Kanguruya gerek yok bana o kadar bağlanmasın diyen arkadaşlarım da oldu ama ben böyle düşünüyorum. Zaman gelecek istesek de kucağımıza alamayacağız, gelmeyecekler.. Fırsat varken değerlendirmek lazım. Teşekkürler yorumunuz için 🙂

   • İdil dedi ki:

    Merhaba bende boba 4g var. Yazin cok terletiyor acaba sling mi alsam diye dusunuyorum gerek var mi acaba 8 ayligiz sanki sling daha kullanisli gibi geldi bana boba yanimda tasimak zor oluyor sling katlaniyor

    • admin dedi ki:

     Merhaba ne yazik ki sling icin buyumus bebeginiz. Yani bahsettiginiz Ince be esnek yeni divan slingleri ise…

 2. Gizem dedi ki:

  Merhaba,
  YouTube’dan beri takip ediyorum sizi. Bloğa çok sevindim hayırlı olsun. Kanguru konusunda momfort baby’i hiç araştırdınız mı? Ben de şu an 11 haftalık hamileyim ve en çok düşünüp araştırdığım şey kanguru ? Aklımda momfortbaby vardı ancak yazılarınızı okuyup araştırdıktan sonra aklım Ergo’ ya kayıyor.

  • admin dedi ki:

   Merhaba, öncelikle yorumunuz için teşekkürler 🙂 ben momfortbaby kullanmadım, denemedim de kendi yorumumu yapamam. Fakat kullananlar arasında memnun olan, sırt ve bel ağrısı çekeni de duydum. Belki kişinin yanlış kullanımından belki başka sebeplerdendir. Momfortbaby Ergo Baby klasik modeline benziyor da zaten. Severek kullanan bir çok kişi olduğuna göre eğer önde taşımayı düşünmüyorsanız boba, momfortbaby ga da ergobaby classic hemen hemen aynı şekilde işinizi görecektir. Bütçeye de bakarak kendiniE uygun olanı seçebilirsiniz. Ama benim tavsiyem mağazaya gidip deneyerek bakmanız 🙂

 3. esra dedi ki:

  merhaba çok faydalı bir yazı olmuş sizi taa youtube da hamileliğinizden beri takip ediyorum şimdi bende hamileyim oğlum olacak inşallah .Size bir sorum olacaktı wrap sling inizi şu an kullanmıyorsunuz sanıyorum .İkinci el olarak satmayı düşünürmüsünüz .Gönlüm hepsinden almak istiyor ama bütçe kısıtlı olunca altenatif yollara bakıyorum.
  Bebeğinizi saglıkla büyütün maşallah her ikinizede :))

  • admin dedi ki:

   Merhaba, çok teşekkürler öncelikle 🙂 slingi abime verdim bu ay bebekler oldj malesef.. Kullandıktan sonra geri verceekler bana. Fakat fb da babywearing türkiye gurubuna katılın orada da satan oluyor ikinci el arada 🙂

 4. Ceyda dedi ki:

  Sevgili admin bende ergobaby360 almayi dusunuyorum ama taklit olmasindan suphe ediyorum bazi sitelerde bunu anlatmislar demisiniz hangi siteden bahsettiniz acaba yazarmisiniz lutfen

  • admin dedi ki:

   sahibinden.com ve gittigidiyor.com gibi sitelerde ürünü yarı fiyatına ya da daha ucuza satan kişilere şüphe ile yaklaşırım. Kutusuz ve faturasız satıyorlar. Orjinal almak istiyorsanız operatürkiye web sitesine bakabilirsiniz ben oradan aldım. Kendileri Ergo Baby’nin TR distribütörüdür.

 5. Okur dedi ki:

  360 için ergo nun en kötü modeli olduğu söyleniyor. Bebeği dışa dönük taşırken sırtı Ç seklinde olmuyor. Göğüslerden dolayi ve bacakları M şeklinde olmuyor sarkıyor. Dis uyaranlar da çabası biraz daha araştırın derim ben. Ergo baby bile en fazla 30 dakika taşıyın diyor kendi kangurusu oldugu icin o da, aslında hiç taşımamak lazım.

  • admin dedi ki:

   Merhaba, öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Ben de blogda belirttiğim gibi zaten 15-20 dk’dan fazla taşınmasını önermiyorum dışa dönük vaziyette. Fakat ayakları M şeklinde oluyor, hiçbir şekilde sarkmıyor. İçe dönük taşımak için zaten oldukça ergonomik ve rahat bir kanguru. Dışa dönük taşımayı düşünmeyenler değerlendirebilir.

 6. Yagmur dedi ki:

  Merhabalar 2.5 aylik bir kizim var ergo baby 360 kanguru almayi dusunuyorum, kangurada bebekleri en fazla kac saat tasiyabiliyoruz acaba

  • admin dedi ki:

   Merhaba, ben ilk 3 ay wrap sling kullndım. Kanguruya geçtiğimden beri güne 7-8 saat kullandığım oldu. Tabii ki emzirme, alt değşitirme, yemek vs molaları vererek. Bebeğin de biraz nefes alması lazım 🙂 ama siz kullanabildiğiniz sürece kullanabilirsiniz ara ara mola vererek.

 7. Eylül dedi ki:

  Selam. Bebeğim şuan 4 aylık geçenlerde boba 4g aldım. Kiloya kadar yastıkla kullanmak gerekiyormuş ama ben nedense rahat edemedim askılar kollarımın arka kısmını kesiyor acaba ben ayarlamayı mı beceremedim? Bir de çocuğu dışarı doğru nasıl baktırabilirim pek anlayamadım suradı kumaşa gömülmez mi? Bana yardım lütfen bi heves aldım ama hevesim kursağımda kaldı

  • admin dedi ki:

   Merhaba, öncelikle Boba 4g ile dışa dönük taşıyamazsınız yalnızca sırtınızda ya da önünüzde size dönük taşıyabilirsiniz. Sırtınızda da 6 aydan sonra taşıyabilirsiniz. Kayışların canınızı acıtmasının sebebi sırtınızdaki bağlayıcı kemeri yeteri kadar aşağı indirip sıkmadığınız için olabilir. Gevşek bırakmamanız gerekiyor. Yenidoğan yastığı için ise söyleyebileceğim şu ki beebeğiniz bacaklarını rahat açabiliyorsa 4 aydan sonra kullanmayabilirsiniz. Fakat bunu en iyi siz anlarsınız. Bebeğinizin zorlanmaması lazım. Size Facbook’daki Babywearing Türkiye sayfasına gelmenizi öneririm. Orada daha çok destek alabilirsiniz.

 8. Ceyhuşko dedi ki:

  Merhaba, ben de ergo 360 sahibiyim. Almam da sizin de katkınız oldu:) bel fıtığı boyun fıtığı var diye ağırlığı eşit dağıtıyor diye aldım fakat belimde ağrı hissettim. Bir de omuz askılarını arkadan birleştirmek sütyen takmaktan daha zor gibi. Yanlış yaptığım birşey mi var acaba?

  • admin dedi ki:

   merhaba, ben hem boba 4g hem ergobaby kullanan biri olarak söyleyebileceğim ergonun hiç ama hiç bende bel agrisi yapmaması. Basenlerinizin az üstunde bağlayıp iyice sıkın. Sırt kayışınızın da iyice sıkılmış olması lazım. Sırt kayışının asansörlü olması lazın erişebileceğiniz seviyeye getirebilirsiniz. 🙂

 9. özlem dedi ki:

  selamlar,
  yazının uzerınden 2yaz gecmıs zıbıdıkus buyumus. suankı fikirleriniz nedir? ergo muthıs gorunuyor ama hala kullanabılıyor musunuz ya da boba nasıl rica etsem yazar mısınız?

  • admin dedi ki:

   Söylemek gerekirse Boba 4G’yi çok yoğun kullandım. Ergo Baby nedense hep 2. sırada kaldı, Boba daha pratik geldi 🙂

 10. Tuba dedi ki:

  Merhaba,
  Ben kanguru bebeğe zararlı diye sling almayı düşünüyordum ama bu Boba 4g tam manasıyla bir kanguru mu? Kanguru görünümlü sling rahatlığı mı yoksa:) Bir de wrap sling i ileriki aylarda da kullanabilirdiniz neden tercih etmediniz?

  • admin dedi ki:

   Merhaba, kanguru bebeğe zararlı değildir. İlk 4 aydan itibaren ergonomik bir kanguruyu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Zararlı olan kangurular ergonomik olmayan kangurulardır. Yani bebeğin bacaklarının sarktığı, M şeklini almadığı ve sırtının kazık yutmul gibi dimdik durduğu C şeklini almadığı kangurulardır. Boba 4g benim çok çok severek rahatlıkla kullandığım bir kanguru. İleriki aylarda wrap düşünmedim çünkü zahmetli geliyor bana kullanımı.

 11. burcu dedi ki:

  Merhabalar. Kızım 11 aylık ve 72 cm. Ben şimdiye kadar wrap sligle idare edebildim. Ancak eşim de kızmızı giymek istiyor. Biz Ergobaby 360 almaya karar verdik aslında ama yazın kumaşı kalın gelip terletir mi diye düşünüyorum. Bu konuda siz ne düşünürsünüz kullanmış biri olarak acaba ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba, evet Ergobaby’nin kumaşı biraz kalın ben yazın çok kullanamamıştım, bir de yüzü dışarıya dönük taşımayı düşünüyorsanız düşünmeyin, ergonomik olmuyor çocuk için. 🙂

 12. Azize dedi ki:

  Ergo baby 360 cool air modeli var.hava alan kumaşmış terletmemesi için.kullanan var mı?bilgisi olan.normal 360 ın kalın olduğunu yazın kullanılmadığını yazmışsınız

  • admin dedi ki:

   Baya geç cevap veriyorum kusura bakmayın. Yaz için tüm ürünler aynı aslında. Ben bebekle arama müslin bez koyarak sorunu bir nebze çözmüştüm.

 13. Elif dedi ki:

  Merhaba
  Boba 4g ile neko switch baby size kanguru arasinda kaldim. 6 aylik oglum var. Solomombaby aldim iade ettim. Omzum düşük olmadi.

  • admin dedi ki:

   Merhaba, Neko switch baby kullanmadım ve incelemedim. Fakat Boba 4g severek ve rahatlıkla kullandığım bir ürün oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir