Zibidikuş’un Kitapları – 8. Ay ve Üzeri

Instagram hesabım üzerinden Zibidikuş‘un kitapları  ile ilgili çok soru alıyorum. Hepsine cevap olması açısından bu yazıyı yazmaya karar verdim. Umarım kitap seçimlerinizde biraz olsun yardımcı olur :). Bu kitaplar aslında 6. aydan epey sonrası için, fakat resimleriyle Zibidikuş‘un ilgisini o dönemde çekmeye başladığı ve alıp okumaya başladığım için başlıkta 8 ay ve sonrası şeklinde belirttim. Siz kendi çocuğunuzu gözlemleyerek karar verebilirsiniz 🙂

Burada bahsedeceğim kitapların hepsini bizim kız çok seviyor ve bir çoğunu her gün bayıla bayıla okuyoruz. Şuan bu yazıda okuyacağınız kitaplara bağlı seriden 10 civarı kitap daha sipariş ettim. Henüz elime ulaşmadı, o sebeple bu yazıda yer vermeyeceğim ama gerekirse daha sonra eklerim.

Zibidikuş doğduktan sonra, oynaması için ona renkli kumaş kitaplar almıştım. Zaten bir insanın okuması gereken ilk kitaplar onlar sanırım :). Bu yazıda onlara yer vermeyeceğim, fakat 6. aydan itibaren neler ilgisini çekti onları görebilirsiniz.

6. aya girdiğinde ona Dogan ve Egmond Yayıncılığın Çek Bırak serisine ait, sayılar, hayvanlar, renkler ve çiftlik olmak üzere dört farklı konuda kitabını aldım. Bu kitapları D&R’da bulabilirsiniz, ben de ordan aldım (Görseller de web sitelerinden alıntı). Hareketli kitaplar kategorisine giriyor ki zaten hemen hemen evdeki tüm kitaplarımız o şekilde. İlk başlarda tabii ki kapakçıkları çekip açamadı ama beni hep gözlemledi, çok eğlenerek dinledi. Bazı sayfalarda kafamdan melodi uydurdum, ondaki merak duygusunu iyice açığa çıkardım. Örneğin; Renkler kitabında beyaz sütü döken bir beyaz tavşan var ve tavşan olduğunu ancak kapakçığı çektiğinizde öğreniyorsunuz. Ben de ”Beyaz sütü kim döktü?” şeklinde bir melodi uydurdum, çok ilgisini çekti ve hemen öğrendi. 9 aylıkken beyaz süt dediğimde gidip o sayfayı açıp kapakçığı çekmeye çalışıyordu.


Bu seriden sonra Türkiye iş Bankası Yayınları’nın soru cevap şeklinde olan hareketli kitaplarını keşfettim. Hayvanları, hayvanların çıkardığı sesleri, meslekleri, yaşanılan ortamları anlatan bu kitaplar da bizim favorilerimiz arasında. ”kim mö der?” sorusunun cevabını kitabın kenarındaki kulakçığı indirip inek resmi ile öğrenebiliyorsunuz (yani ufaklıklar öğreniyor, sizin bildiğinizi var sayıyorum :P)

Bizim kitaplarımızın çoğunluğunu Türkiye İş Bankası Yayınları oluşturuyor. Bir diğer seri de günlük yaşamın içinden konu alan, sayfalardaki okları hareket ettirdiğinizde ya bir parkın kapısının ya da bir manavın kepenginin açıldığı, çocuğu havuzda yüzdürdüğünüz ya da salıncakta salladığınız hareketli kitaplar. Zibidikuş bunlara ba-yı-lı-yor. Seriye ait bir çok kitap var zamanla toparlamayı düşünüyorum ama şu an sahip olduklarımızı yanda görebilirsiniz. Bunlar da kolayca yırtılmayan oldukça kalın kapak ve sayfalara sahip.

Aynı seriye ait, fakat konu olarak klasik masalların ele alındığı ve bu masalları en basit şekilde anlatabileceğiniz kitaplar ise bu yaş grubu için tam uyku öncesi kitabı oluyor. Zibidikuş için öyle açıkçası. Külkedisi, Orman Kitabı ve Alice Harikalar Diyarında şu an için sahip olduklarımız. Tek bir parmak hareketiyle külkedisi bir prenses oluyor, Alice delikten aşağı yuvarlanıyor vs vs.

 

Aynı yayın evine ait iki farklı kitap daha  paylaşacak olursam, Pisi Kedi’nin İlk Kelimeleri ve Pisi Kedi’nin Maceraları da Zibidikuş‘un sevdikleri arasında. Büyük ve sert kapaklı bu kitaplar da Pisi Kedi adında bir kediyi ve maceralarını ele alıyor. İçerisinde bebeğinizin arayıp bulacağı hayvanlar, nesneler barındırıyor. Bazıları kapakçıkların altına gizlenmiş vaziyette ve Zibidikuş o kapakçıkları açıp kapatmak için deli oluyor. Bu kitaplar genel olarak az yazı çok resim içeriyor. Zaten bizim kızı uzun süre bir şey anlatarak sabit tutmak henüz zor. O sebeple o kitaptaki detaylarla ilgilenirken ben kafamdan hikaye uyduruyorum. Uyku öncesinde ise uykusu iyice gelince kitap moduna geçiyoruz ki çok hareketli olup çabuk sıkılmasın.

Son olarak karışık yayın evlerinden, farklı kitaplar paylaşmak istiyorum. Aç Tırtıl, Parlak yıldız ve Minik Kuzu – Kırlarda Oyun Zamanı bunlar arasında en sevdikleri. TİBY’den aldığım müzikli kitabın ise içeriğiyle pek ilgilenmedi, sürekli müziğini çaldı durdu ve çok kısa sürede pili bitti zaten. Tekrar sesli kitap almayı düşünmüyorum. Yine TİBY’dan Haylaz Kaz ve Huysuz Keçi resmi az yazısı bol kitaplardan, o sebeple henüz ilgisini çok çekmiyor ama ilerleyen zamanlarda seveceğinden eminim :).

Hareketli kitaplar ilginizi çektiyse, Türkiye İş Bankası Yayınlarının web sitesinden seriye ait diğer kitaplara da bakabilirsiniz. Ben kitapların genelde online alıyorum. TİBY harici kitapları da genelde D&R’dan satın alıyorum. Bir kısmı da hediye geliyor sevdiklerimizden.

Bu arada evet Zibidikuş da kemiriyor kitapları, çekiyor, hor kullanıyor. Ben sadece yaptığının doğru olmadığını söylüyorum. Kitapları, kendi erişebileceği mesafede rafında duruyor. İstediği zaman gidip alıp istediğine bakabiliyor.

Kitaplarla ilgili yazım şimdilik bu kadar. Oyun kartları, hayvan kartları, yapbozları ve boyaları ile ilgili ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum. Beklemede kalın 🙂

 

 

Zibidikuş’un Kitapları – 8. Ay ve Üzeri” üzerine 7 yorum

 1. Melike dedi ki:

  Yazınıza ba-yıl-dım. Çok bilgilendirici olmuş. Benim kızım da 8 aylık ve çok hareketli bir bebek popsunun üstünde 3 dakika sabit duramıyor. Pearson yayınlarının dokun öğren kitaplarını aldım şimdilik. Lidayı kitaplarla bu kadar haşır neşir görmek çok hoşuma gidiyordu çok da merak ediyordum hangi kitapları kullandığınızı. Sanki benim için yazmışsınız yazıyı 🙂 teşekkürler.
  Sevgiler,

  • admin dedi ki:

   Çok çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Umarım kızınız da sever bu kitapları 🙂

 2. mehtap dedi ki:

  Pırtık tekir ve iyi yürekli dev memo yu da öneririm. Oglum 16 aylık bayılıyor gunde on kere okuyoruz.

 3. Yağmur dedi ki:

  Lida dan bir gün küçük Defne yle memeyi bırakalı on beş oldu ve sizden kuvvet alarak memenin yerine kitapları koydum. Bebekliğinden beri hareketli kitaplara bayılıyordu. Şimdi çadırımızda kitap okuyarak gece uykusuna geçiyoruz. Bana verdiğiniz bu kuvvet için teşekkür etmek istedim. Ayrıca Lida nın okullu hallerine bayıldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir