Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı

Lida’nın alerjik bünyeli bir çocuk olduğunu bilenler bilir. Annelikte de beni en çok zorlayan konulardan biridir bu, çünkü alerjik bünyeli olmak hastalıklara karşı hassaslaştırmakla kalmıyor, bazen insanın ruh halini bile etkileyebiliyor.

2018 yılının Eylül ayından beri Lida bir çok defa hastalandı. Özellikle kulaklarını vuran bu hastalıklar antibiyotik kullanımını gerektirdi. Dönem başından beridir 5 defa antibiyotik kullanmıştır. Bu durum beni inanılmaz rahatsız ediyordu. Çünkü tam iyileşti derken, hop yine başlıyordu. Kulaklarda sıvı birikmesi sebebiyle çoğu zaman bizi duymuyor, ara ara da ağrı çekiyordu. Üst solunum yolu hastalıklarının yakamızı bırakmadığı bir dönemin sonunda her şey çığrından çıktı.

Yaklaşık 6 gün kesintisiz süren 38-41 derece ateşin ardından iyileştiğini ve sakinlediğini düşündüğüm çocuk iyice nefes alamamaya ve beni yine duymamaya başladı. Öyle ki bir şey dinlerken sesini sonuna kadar açtırıyor, söylenilenleri tekrarlatıyordu. Burnunu sürekli temizlememize, yıkamamıza ve bilimum burun açıcı önlemleri almış olmama rağmen o burun hep tıkalıydı. Sürekli horluyor ve ağzı uyurken asla kapanmıyordu. Bu durum Lida’yı ruhsal olarak çok etkilemeye başlamıştı, çünkü nefes alamıyor ve alamadıkça sinirleniyor, asabileşiyordu. Geceleri bitmek bilmeyen uyku terörleriyle savaşır olduk. Gece aniden uyanıyor, anne nefes alamıyorum diye ağlıyor ve camları sonuna kadar açtırıyordu fakat yine de sakinleştiremiyorduk.

Durum böyle olunca yeniden doktora gitmeye, fakat bir kbb uzmanına götürmeye karar verdim. Arkadaşımızın önerisi ile Fulya Acıbadem’de Melih Ömür’den randevu aldık. Lida’yı gördüğü gibi geniz eti muhtemelen çok büyük dedi. Tam mevsim geçişi ve alerji mevsimi olduğundan Lida fazlasıyla etkilenmişti. Burnuna baktığında olduğu gibi açıktı, nefes alamaması için sebep yoktu. İki kulağı da sıvı ile dolmuştu ve beni düzgün duyamıyordu. Tabii ki bu durum da onu asabileştiriyordu. Basınç testi yaptı ve geniz eti olduğundan emin olduğunu söyleyerek, en kısa sürede ameliyat önerdi. Kendisi gerçekten çok iyi bir doktor ve bana neyin neden ve nasıl olduğunu çok güzel açıkladı. Geniz etini tamamen alacağını, bademcikleri almak istemediğini fakat radyo frekans ile küçülteceğini ve kulağına tüp takmayacağını, bir çizik atıp mevcut sıvıyı akıtacağını söyledi. Genelde bu tip ameliyatlarda tüpü de takıyorlar, fakat doktorumuzun dediğine göre kulakta sıvı birikmesinin sebebi geniz etinin sıvının akmasını engelleyecek şekilde yolu tıkamış olması. O ortadan kalkınca sorun da kalmayacaktı. Bir sonraki hafta salı günü sabah 07:30 ‘a ameliyat randevumuzu aldık.

Lida’ya hiçbir şey söylemedim. Ameliyattan önceki gece 12’den sonra su dahi içmeyecekti. Akşam uykusuna iyice suyunu içirip yatırdım. Sabah 05:40’da odasına gidip uyandırdım. ‘annecim burnundan nefes alamıyorsun ya, doktor şimdi müsaitmiş bir gidip burnuna baktıracağız’ dedim. Beni şaşırtan bir şekilde ‘tamam’dedi ve sorunsuz bir şekilde hastaneye gittik.

Odamıza yerleştik ve daha önceden aldığım iki oyuncaktan birini çıkarıp verdim. Ameliyatta kadar onunla oynadı, iPad izledi. Ameliyattan 30dk öncesinde hemşire küçük bir bardakta şurup şeklinde sakinleştirici getirdi. Lida onu içtikten 10 dk sonra kafasını tutamaz oldu, fakat tam bir sarhoş gibiydi. Çok keyifliydi, sürekli gülüyordu bizi de çok güldürdü :). Ameliyathaneye kadar birlikte indik ve ne olup bittiğinin pek farkında değildi. Daha öncesinde görüşmeye gelen anestezi doktoruna damar yolunun Lida uyuduktan sonra, ameliyathanede takılmasını istediğimi belirttim ve o şekilde taktılar. Böylelikle damar yolu açılırken ayrı bir travma yaşanmamış oldu.

Ameliyathaneye girip odasına gelmesi yaklaşık 1 saat sürdü. toplamda 20 dk narkozun etkisi ile baygındı ve operasyon 5dk’da bitti. Uyanma odasında Lida uyandıktan sonra hemşireler beni çağırdı. Gittiğimde biraz ağlamaklıydı fakat beni görünce sakinledi. 30 dk orada bekledikten ve boğazı rahatlasın diye soğuk buhar verdikten sonra odamıza çıktık.

Ara ara boğazım acıyor dedi, bol bol uyudu ve ameliyattan 2 saat sonra ilk olarak dondurma yedi. Saat 14:00’de hastaneden ayrılıp evimize geldik. O kadar iyiydi ki eve girmeden önce pazarda dolaşmak istedi. O gün ve ertesi gün mümkün olduğunca ılık ve çok sert olmayan kıvamda besinler tüketti. Genelde çorba içirdim. Daha sonra normal düzenine devam etti. İlk gece itibarıyla ağzını kapatarak uyumaya başladı ve ameliyat gününden beri inanılmaz rahat nefes alıyor, gece terörleri bitti ve sakinledi. ilk 3 gün boğaz ağrısı ara ara devam etti.

Şu an çok şükür çok iyi. Doktorumuz iştahının artacağını ve kilo alacağını söyledi. Geniz etinin büyük olması ve problem yaratması gelişimi büyük oranda etkiliyormuş. Ameliyatı iyi ki yaptırmışız ve doktorumuz bizim şansımız oldu.

Maceramız bu kadardı. Aynı problemi yaşayanlara ve ameliyatı geçirecek olan kuzulara şimdiden çok geçmiş olsun.

Geniz Eti ve Bademcik Ameliyatı” üzerine bir yorum

  1. Olcay dedi ki:

    Dilara Hanım Merhaba. Alerjiden dolayı değil ama üst solunum yolu hastalıklrı kaynaklı kulakta su toplanamsı, geniz eti büyümesi, duyma problemi, horlama problemleri 4 yaşındaki kızımda da 9 aydır var. KBB doktoru kontrolünde ilaçla atlatmaya çalışıyorıuz. Bizim doktorumuz da tüp ameliyatından bahsederken ‘tüp takmaya ameliyata esnasında karar veriyoruz’ demişti. Bazı sıvılar çok yapışkan kıvamda olabiliyor, vakumla bile gelmiyor bu durumda tüp takılması gerekiyor demişti. Yazınızdan sanki genelde hemen tüp takıyor doktorlar gibi bi algı oluştu bende onun için ben de deneyimimi paylaşmak istedim. Paylaşımınız için ayrıca teşekkürler. Sağlıkla büyüsün tüm kuzular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir